RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mieszkania z nowego pakietu o 30 proc. tańsze niż deweloperskie

Projekt ustaw mieszkaniowych to alternatywa dla kredytów (fot. Shutterstock/vivooo)

Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. tańsze, niż te stawiane przez deweloperów – powiedziała w czwartek w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że projekt ustaw mieszkaniowych, którymi zajmie się Sejm, to alternatywa dla kredytów.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Jest decyzja rządu

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2,8 tys. zł – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Minimalna...

zobacz więcej

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Minister zapowiedziała, że zakłada on m.in. możliwość zakładania spółek celowych z udziałem samorządów oraz Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, które na gruntach wniesionych przez KZM będą budowały mieszkania dofinansowane ze środków publicznych.

– Już dziś KZN nawiązał współprace z 40 samorządami, w których są już właściwie gotowe decyzje inwestycyjne – powiedziała.

Wyjaśniła, że spółka powołana przez gminę będzie mogła otrzymać dofinansowanie w wysokości 35 proc. przedsięwzięcia mieszkaniowego. – Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby zainteresowane długoterminowym najmem będą musiały wnieść tylko 10 proc. opłaty partycypacyjnej – zaznaczyła.

Wskazała, że najemcy „po 25 latach, jeśli okaże się, że wkład partycypacyjny jest większy, będą mogli skonwertować najem na własność (...) lub skorzystać z wakacji kredytowych”. Minister podkreśliła, że mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. niż te stawiane przez deweloperów.

Rząd przygotowuje ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowych

Ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowo-regulacyjnych ma pomóc przyciągać kapitał do Polski i wspierać rodzimy biznes w rozwoju i ekspansji...

zobacz więcej

Jej zdaniem proponowane rozwiązanie jest alternatywą np. dla osób, które nie mają zdolności kredowej, a nawet dla tych, którzy na kredyt mogą sobie pozwolić, ale mają świadomość, że za kilka lat nieruchomość może nie spełnić ich oczekiwań.

Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu będą dofinansowane z Funduszu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który – jak wskazała – „budujemy w KZN”. Na początku będzie w nim ok. 1,2 mld zł. – Jest to konkretny wehikuł inwestycyjny, który ma pobudzić mieszkalnictwo społeczne – powiedziała.

Rządowy projekt ustawy przewiduje też wparcie dla budowy i modernizacji mieszkań komunalnych. Dofinansowanie może wynieść – jak mówiła Emilewicz – do 50 proc. wartości przedsięwzięcia, a w przypadku budynków zabytkowych nawet do 60 proc.

Jak polska, to polska. Chiny nie podrobią wódki i 99 innych produktów

Unia Europejska i Chiny podpisały umowę o ochronie oznaczeń geograficznych. Na liście stu chronionych unijnych produktów jest między innymi polska...

zobacz więcej

Kolejnym elementem pakietu jest propozycja wsparcie dla osób, które ze względu na pandemię koronawirusa straciły pracę. – Będą oni mogli otrzymać dopłatę w wysokości do 75 proc. czynszu, ale nie więcej niż 1500 zł – wyjaśniła.

Znaczącym uproszczeniem proponowanym w projekcie jest cyfryzacja procesu uzyskiwania pozwoleń na budowę i wprowadzania zmian w projektach. Powiedziała, że dziś dostępnych jest ok. 8 formularzy, które można składać przez internet, natomiast do końca roku cały proces będzie odbywał się online.

Emilewicz powiedziała też, że resort pracuje nad drugim, komercyjnym pakietem mieszkaniowym, w którym przewidziano nowe formy prawne, takie jak kooperatywy czyli przedsięwzięcia zakładane przez osoby, które chcą – jak określiła minister – „rozwiązać swój problem mieszkaniowy”.

– Chcemy, żeby obydwa pakiety były przyjęte jeszcze w tym roku, tak żeby od 2021 ruszył potężny proces realizacji dużych przedsięwzięć – wskazała. Zaznaczyła, że jest to nie tylko sposób na rozwiązanie problemu braku mieszkań w Polsce, ale też istotny impuls inwestycyjny.

źródło:

Zobacz więcej