RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Junta w Mali ugięła się przed sankcjami. Wyznaczy prezydenta

Assimi Goita stoi na czele junty (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN THOMPSON)

Przywódcy Krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) nałożyli na juntę w Mali sankcje. Ma to zmusić wojskowych do wyznaczenia tymczasowego prezydenta w miejsce obalonego Ibrahima Boubacary Keity.

Zamach stanu w Mali. W Bamako delegacja państw Afryki Zachodniej

Delegacja Krajów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) przybyła w sobotę do Mali, gdzie kilka dni temu junta wojskowa obaliła i...

zobacz więcej

Podczas szczytu w Ghanie przywódcy ECOWAS dali juncie rządzącej w Bamako tydzień na wyznaczenie tymczasowego prezydenta oraz premiera. Rzecznik junty oświadczył, że na razie nie może przekazać odpowiedzi nowych władz, ale poczyniono kroki mające na celu sprostanie oczekiwaniom sąsiadów.

Porozumienie zawarte podczas niedawnych rozmów przedstawicieli junty oraz partii opozycyjnych przewiduje, że tymczasowy prezydent może być wojskowym bądź osobą cywilną, a wybierze go kolegium elektorskie wskazane przez juntę.

Rządzący krajem wojskowi przedstawili również plan, który pozwala im nadzorować 18-miesięczny okres przejściowy, ale ten nie został zaakceptowany przez ugrupowania opozycyjne.

Prezydent Ibrahim Boubacar Keita, który sprawował władzę od 2013 roku został obalony w sierpniu i zatrzymany przez wojskowych. Pucz poprzedziły masowe protesty. Demonstranci wzywali prezydenta i jego gabinet do ustąpienia z powodu zarzucanej mu korupcji i niezdolności do uporania się z rosnącym zagrożeniem ze strony islamskich dżihadystów w północnych i centralnych rejonach kraju.

źródło:
Zobacz więcej