RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą aborcji eugenicznej. Znamy datę

Jeśli TK uzna aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją, przepisy ustawy zostaną uchylone (fot. Shutterstock/Wende Images)

22 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą wniosku dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej. Wniosek do TK złożyli w 2019 r. posłowie. Pierwszy o tej sprawie napisał portal wPolityce.pl.

„Domowa aborcja” zabija również matki. Jest śledztwo brytyjskiej policji

Co najmniej dwie kobiety zmarły po zażyciu pigułek w ramach tzw. domowej aborcji, która od marca możliwa jest w Wielkiej Brytanii. Organizacje...

zobacz więcej

Sprawa o sygnaturze K 1/20 znalazła się w Trybunale Konstytucyjnym po wniosku grupy posłów reprezentowanych przez Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego. Wniosek dotyczy tzw. aborcji eugenicznej, tj. w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia. Podobny wniosek grupy posłów z 2017 r. wygasł wraz z końcem kadencji poprzedniego parlamentu.

„Wniosek o stwierdzenie, że art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) są niezgodne z art. 30 Konstytucji RP przez to, że legalizują praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nie urodzonego, odmawiając mu tym samym poszanowania i ochrony godności człowieka” – czytamy we wniosku poselskim, który opublikował portal.

Podał też, że uczestnikami postępowania są Prokurator Generalny oraz Sejm.

„Wniosek posłów do TK ma, jak akcentowali jego inicjatorzy, przeciąć wieloletnie spory wokół tej kwestii. W przypadku uznania przez Trybunał tzw. aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją, przepisy ustawy zostaną uchylone i nie będzie potrzeby, aby sprawą zajmował się Sejm” – pisze wPolityce.pl.

źródło:
Zobacz więcej