RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekologia? Tak, ale dla niektórych głównie na pokaz

Osoby „eko na pokaz”stawiają swoje personalne korzyści na pierwszym miejscu (fot. Shutterstock/ j.chizhe)
Osoby „eko na pokaz”stawiają swoje personalne korzyści na pierwszym miejscu (fot. Shutterstock/ j.chizhe)

Podejścia do ekologii mogą być różne. Dla jednych jest to obszar wymagający wysiłku dla wspólnego dobra, drudzy dostrzegają tu przede wszystkim możliwość biznesowych zabiegów marketingowych lub promowania samych siebie. Potwierdzają to badania.

Czy Polacy myślą o zakupie auta elektrycznego? Najnowsze badania

Mikro, małe i średnie firmy podchodzą ostrożnie do zakupu aut ekologicznych, jednocześnie co czwarty Polak rozważa zakup w przyszłości pojazdu z...

zobacz więcej

Według drugiej edycji badania „EKOBAROMETR” przeprowadzonego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, około 5 mln (13 proc.) Polaków wykorzystuje ekologię, by pokazać się w lepszym świetle.  

  Nieznacznie więcej jest w tym segmencie mężczyzn – 53 proc. Osoby – jak to określono – „eko na pokaz” są stosunkowo młode, ich średnia wieku wynosi 44 lata, a 59 proc. osób z tej grupy jest poniżej 45. roku życia. Badani z tej grupy częściej mieszkają na wsi (43 proc.) lub w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców (31 proc.).

Ekologia nie jest priorytetem dla tego segmentu – mniej niż połowa badanych z tej grupy deklarowała, że wartości ekologiczne są ważne w ich życiu. Małe zainteresowanie ekologią przekłada się również na niski poziom znajomości różnych jej aspektów. Aż 52 proc. osób z tej grupy wskazało błędną definicję greenwashingu, zjawiska polegającego na pozornej trosce przedsiębiorstw o stan środowiska w celu kreowania się jako pro-eko firma.

  – W dobie dominacji mediów społecznościowych i silnej presji na kreowanie wizerunku kwestią czasu jest, kiedy w społeczeństwie pojawią się osoby dostrzegające w ekologii szansę na własną promocję. „Eko na pokaz” przedkładają swoje personalne korzyści nad faktyczną ochronę środowiska – komentuje Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu SW Research.

Boom na używane samochody. „Nigdy wcześniej tego nie widziałem”

Używane auta stają się w Stanach Zjednoczonych najgorętszym towarem w branży samochodowej. Ich wartość podskoczyła średnio o 16 proc.

zobacz więcej

Osoby „eko na pokaz” najczęściej wskazywały, że pouczają swoich znajomych, gdy ci nie zachowują się ekologicznie (71 proc., ogółem – 45 proc.) oraz że umieszczają w mediach społecznościowych porady, jak być bardziej eko (67 proc., ogółem – 23 proc.). Jednak w przypadku codziennych czynności proekologicznych wykazywały mniejsze zaangażowanie niż ogół społeczeństwa. 78 proc.  osób z tego segmentu regularnie segreguje śmieci czy chodzi do sklepów z własnymi torbami na zakupy, kiedy takie czynności wykonuje 86 proc. ogółu społeczeństwa. 

– Różnica nie jest na tyle duża, żeby wnioskować o braku zainteresowania tych osób ekologią i stanem środowiska – komentuje Zimolzak. 

Według eksperta „ze względu na  swoją dużą chęć wybierania produktów opatrzonych certyfikatami bio, segment „eko na pokaz” stanowi bardzo ważną grupę odbiorców takich produktów”. 

– Co więcej, dzięki poruszaniu tematyki ekologicznej w mediach społecznościowych wspomagają oni społeczną konwersację na owe tematy sprawiając, że ekologia i produkty ekologiczne nie są znane tylko i wyłącznie osobom bardzo dobrze zorientowanym w tej tematyce. Oczywiście byłoby lepiej, żeby ich aktywności były wyważone w tonie i jednocześnie motywujące innych do dalszych działań ekologicznych – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej