RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gajówka zakażona wirusem z Afryki. „Może prowadzić nawet do śmierci”

Wirus został wykryty u gajówki z gatunku małego ptaka wędrownego (fot. Shutterstock/Arnau Soler)

Ptaka zakażonego wirusem gorączki Zachodniego Nilu znaleziono w Holandii. To pierwszy taki przypadek odnotowany w regionie Utrechtu. Chorobą tą mogą zakazić się także ludzie.

„Nawet miliony martwych ptaków”. Sprawą zajęli się naukowcy

Setki tysięcy martwych ptaków znaleziono w przeciągu ostatnich tygodni w USA. Nad ustaleniem przyczyny ich śmierci pracują biolodzy z uniwersytetu...

zobacz więcej

Wirus gorączki Zachodniego Nilu został wykryty u gajówki – gatunku małego ptaka wędrownego z rodziny pokrzewek. Po złapaniu go w sierpniu i przebadaniu wykryto, że był zakażony tym wirusem.

Wirus Zachodniego Nilu może zostać także przeniesiony na ludzi przez komary i niektóre ssaki, w tym konie. „Jedynie w naprawdę wyjątkowych przypadkach infekcja może prowadzić do poważnych dolegliwości neurologicznych”– przekazał w oświadczeniu Niderlandzki Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

„W jednym przypadku na 150 pojawiają się poważniejsze objawy i czasami choroba ta może prowadzić nawet do śmierci” – podały amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Wirus pochodzi z Afryki. Jednak eksperci podkreślają, że zaczął się rozprzestrzeniać również na innych kontynentach. W ostatnich latach pojawił się we Włoszech, Niemczech, w Hiszpani oraz w innych krajach na południowo-wschodniej części Europy.

źródło:
Zobacz więcej