RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sprawa Bońka. Adwokat szefa PZPN grozi TVP procesem

Portal tvp.info i „Wiadomości TVP” relacjonowały sprawę zakazu pisania o Bońku, jaką wydał sąd (fot. PAP/Piotr Nowak )
Portal tvp.info i „Wiadomości TVP” relacjonowały sprawę zakazu pisania o Bońku, jaką wydał sąd (fot. PAP/Piotr Nowak )

„W przypadku niezastosowania się przez Państwa do żądań, (...) podejmę dalsze kroki prawne w celu ochrony słusznych praw Pana Zbigniewa Bońka, obejmujące zarówno już zaistniałe naruszenia, jak i wszelkie ewentualne dalsze działania naruszające prawa i dobra osobiste mojego Mocodawcy” – napisała w piśmie skierowanym do TVP adwokat Zbigniewa Bońka Katarzyna Lejman. Sprawa dotyczy relacjonowania przez portal tvp.info i „Wiadomości TVP” sprawy zakazu pisania o Bońku, jaką wydał sąd. Decyzja spotkała się z wieloma zarzutami o stosowanie cenzury.

Zakaz pisania o Bońku także w mediach społeczościowych

Tak daleko komuniści się nie posunęli – napisał na Twitterze redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Skomentował w ten sposób...

zobacz więcej

Adwokat Bońka nazwała artykuły pojawiające się na portalu tvp.info „bezpodstawnymi”, „naruszającymi dobre imię” Bońka „insynuacjami na temat jego osoby oraz sposobu zarządzania przez Niego Polskim Związkiem Piłki Nożnej”. W podobny sposób wyraziła się o materiale „Wiadomości TVP”, który miał „powielać” część z tych „insynuacji”.

W nadesłanym piśmie adwokat wzywa do zaprzestania rozpowszechniania treści przypisujących Bońkowi „jakiekolwiek powiązania - w przeszłości lub obecnie - z władzami komunistycznej Polski, Służbą Bezpieczeństwa i prześladowcami papieża Jana Pawła II; niegospodarność w zarządzaniu Polskim Związkiem Piłki Nożnej (...), w tym przejawiającą się w zawieraniu niekorzystnych finansowo dla PZPN umów ze spółką Lagardere Sports Poland sp. z. o. o., fałszywie przedstawianą jako spółka o podejrzanej reputacji z uwagi na zarządzanie przez »byłego esbeka«”.

Wezwano też do natychmiastowego usunięcia wspomnianych materiałów z portali. W uzasadnieniu Lejman napisała, że w przypadku niezastosowania się do wyrażonych żądań „podejmie dalsze kroki prawne w celu ochrony słusznych praw Pana Zbigniewa Bońka, obejmujące zarówno już zaistniałe naruszenia, jak i wszelkie ewentualne dalsze działania naruszające prawa i dobra osobiste jej Mocodawcy – z wystąpieniem na drogę sądową włącznie”.

Portal tvp.info i „Wiadomości TVP” relacjonowały sprawę zakazu pisania o Bońku, jaką wydał sąd. Pod koniec sierpnia redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz poinformował, że przewodniczący I wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Rafał Wagner 27 sierpnia wydał postanowienie zakazujące Nisztorowi publikacji treści związanych ze Zbigniewem Bońkiem.

Zakaz pisania o Bońku. „Decyzja sądu potężnym zagrożeniem dla wolności słowa”

Decyzja sądu o zakazie publikacji przez Piotra Nisztora artykułów związanych ze Zbigniewem Bońkiem to dowód na potężne zagrożenie wolności słowa w...

zobacz więcej

W tygodniku „Gazeta Polska” ukazał się artykuł Piotra Nisztora „Kapitan SB trzęsie polską piłką”. Publikacja dotyczy Andrzeja Placzyńskiego, prezesa firmy Lagardere Sports Poland (LSP), wcześniej działającej pod nazwą SportFive. „W 2017 roku PZPN, kierowany przez Zbigniewa Bońka, przedłużył z firmą Placzyńskiego umowę na pośrednictwo m.in. w pozyskiwaniu sponsorów dla polskiej reprezentacji” – podawał tygodnik.

Decyzja sądu spotkała się z wieloma zarzutami o stosowanie cenzury. – Niespotykana w skali Unii Europejskiej cenzura wolnych mediów. Takiego orzeczenia blokującego działalność mediów nie było w Polsce po 1989 roku, więc jest to powrót do najgorszych czasów polskiego sądownictwa. Co ważne, orzeczenie to wydał sędzia, który deklaruje się jako członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, a to właśnie ta organizacja donosi na Polskę do Europy – komentował sprawę w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister Sebastian Kaleta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej