RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Okularnicy mniej narażeni na zakażenie koronawirusem

Naukowcy zwracają uwagę, że oczy uważane są za ważny kanał, jakim koronawirus SARS-CoV-2 może przedostać się do organizmu (fot. Shutterstock/Coolpicture)

Osoby noszące okulary mogą być mniej narażone na infekcję koronawirusem – ocenili chińscy naukowcy w badaniu zamieszczonym na portalu JAMA Ophthamology. Odsetek osób krótkowzrocznych w grupie pacjentów z COVID-19 był pięć razy niższy niż w społeczeństwie.

Polscy naukowcy stworzyli robota, który pomoże w walce z koronawirusem

Robota, który może dezynfekować duże powierzchnie, stworzyli naukowcy Politechniki Białostockiej. Maszyna wykorzystuje do zwalczania bakterii i...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wśród 276 pacjentów leczonych między 27 stycznia a 13 marca w szpitalu w chińskim mieście Suizhou tylko 5,8 proc. regularnie nosiło okulary przez ponad osiem godzin dziennie ze względu na krótkowzroczność. Z wcześniejszego badania wynika, że na taką wadę wzroku cierpi 31,5 proc. społeczeństwa.

Może to być „wstępny dowód, że osoby noszące codziennie okulary są mniej podatne na COVID-19”, a noszenie okularów może być „czynnikiem ochronnym” zmniejszającym ryzyko zakażenia – ocenili badacze z 2. Szpitala Uniwersytetu w Nanchang w prowincji Jiangxi na południu Chin.

Naukowcy podejrzewają, że okulary mogą powstrzymywać noszące je osoby przed częstym dotykaniem oczu i przenoszeniem wirusa z dłoni do oczu. Zwracają uwagę, że oczy uważane są za ważny kanał, jakim koronawirus SARS-CoV-2 może przedostać się do organizmu.

Okulary Gandhiego sprzedane za fortunę. Zostawiono je w skrzynce pocztowej

Okulary należące do Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiej walki o niepodległość, zostały sprzedane na aukcji za 260 tys. funtów – podają...

zobacz więcej

„Wiele wytycznych dotyczących COVID-19 mówi o konieczności zwracania uwagi na zapobieganie infekcji przez oczy, ale większość ludzi skupia się na noszeniu maseczek i izolacji w domach, ignorując zalecenia jak częste mycie rąk i unikanie dotykania oczu dłońmi. Wyniki tego badania mogą być użyte jako dowód na wagę tych dwóch zaleceń” – napisali chińscy naukowcy.

30 z 276 analizowanych pacjentów leczonych na COVID-19 w Suizhou nosiło okulary, w tym 16 ze względu na krótkowzroczność, a 14 – ze względu na starczowzroczność. Tylko osoby z tą pierwszą wadą wzorku nosiły okulary przez ponad osiem godzin dziennie.

Badacze porównali ich liczbę z wynikami badania przeprowadzonego w 1987 r. w prowincji Hubei. Wykazało ono, że na krótkowzroczność cierpiało wówczas 31,5 proc. uczniów i studentów w wieku 7-22 lat.

W chwili publikacji nowego badania osoby te miały 42-57 lat, były więc w wieku zbliżonym do analizowanych pacjentów z COVID-19; średnia wieku których wynosiła 31 lat – wyjaśnili naukowcy.

źródło:

Zobacz więcej