RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraina: Ambasada RP upamiętniła 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

W lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano ok. 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości (fot. Twitter/PLinUkraine)
W lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano ok. 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości (fot. Twitter/PLinUkraine)

Przedstawiciele Ambasady RP na Ukrainie zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem, upamiętniając 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. – Czas wolności, rozwoju nie jest nam dany raz na zawsze, dlatego ważne, byśmy byli depozytariuszami pamięci tych, którzy oddali życie za ojczyznę – zaznaczył zastępca Ambasadora Polski na Ukrainie Michał Giergoń.

Rocznica rosyjskiej agresji. Prezydent złoży hołd żołnierzom

Instytut Pamięci Narodowej w 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę zaprezentuje multimedialną wystawę „20-40-20”. Prezydent Andrzej Duda...

zobacz więcej

– 17 września 1939 r. jest dla nas szczególną datą. Już podczas kampanii wrześniowej Polska, która wciąż broniła się przed hitlerowską Rzeszą, została zaatakowana bez wypowiedzenia wojny przez Związek Radziecki – powiedział polskim dziennikarzom zastępca Ambasadora Polski na Ukrainie Michał Giergoń.

Podkreślił, że w Bykowni „zostały pochowane ofiary decyzji najwyższych władz ZSRR, której rezultatem było zamordowanie tysięcy członków inteligencji polskiej – funkcjonariuszy, żołnierzy, doktorów, policjantów”.

– Wspominamy ich pamięć, ich ofiary. Pamiętamy, że ten czas, który mamy teraz: czas wolności, rozwoju – nie jest nam dany raz na zawsze, dlatego tak ważne jest, byśmy byli depozytariuszami pamięci tych, którzy oddali życie za swoją ojczyznę – zaznaczył Giergoń.

W położonym tuż u granic ukraińskiej stolicy lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.

Cmentarz w Bykowni jest jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy – obok Piatichatek, na których, jak przekazał Giergoń, kwiaty złożą przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Charkowie.

Katownia UB i NKWD. Odnaleziono ludzkie szczątki

Specjaliści IPN odnaleźli szczątki przynajmniej dwóch osób na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD w Warszawie – tzw. Toledo....

zobacz więcej

W Narodowym Rezerwacie Historycznym „Bykiwniańskie Mogiły” odbędzie się też otwarcie wystawy „Bykownia 1937/1938: polska linia”, organizowanej przez Instytut Polski w Kijowie i Rezerwat „Bykiwniańskie Mogiły”.

– Wystawa poświęcona jest jednej z najkrwawszych operacji NKWD okresu Wielkiego Terroru – operacji antypolskiej z rozkazu nr 00485 – powiedział dziennikarzom w Bykowni Wałerij Filimonichin, sekretarz naukowy Rezerwatu.

– Wystawa przedstawia tragiczne losy ukraińskich Polaków z różnych grup społecznych, którzy zostali poddani torturom, rozstrzelani w piwnicach kijowskich budynków NKWD – poinformował Filimonichin.

Jak dodał sekretarz, „rozkaz polegał na tym, by zamordować Polaków ze wszystkich grup społecznych”. – W rozkazie nie ustanowiono limitów, dlatego ofiary wśród polskiej ludności były kolosalne – powiedział.

„W Kijowie, według niepełnych danych, w czasie realizacji »Operacji polskiej« 1937-38 r. rozstrzelano co najmniej 5 tys. osób – w większości mieszkańców miasta i obwodu” – czytamy na jednej z plansz ekspozycji.

źródło:

Zobacz więcej