RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Międzyrządowe konsultacje: Premier Morawiecki na Litwie

Premier Mateusz Morawiecki udał się na wileńską Rossę, gdzie z premierem Sauliusem Skvernelisem złożył kwiaty przy pomniku polskich i litewskich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się rano z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz złożył kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie. W Wilnie odbywają się dziś międzyrządowe polsko-litewskie konsultacje.

Polacy, Litwini i Białorusini w kondukcie żałobnym w Wilnie. Nieśli flagi

Z katedry wileńskiej na Cmentarz na Rossie przeszedł w piątek kondukt żałobny z trumnami 20 uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego...

zobacz więcej

Na spotkaniu premiera Morawieckiego z prezydentem Nausedą omówione zostały stosunki polsko-litewskie oraz sytuacja na Białorusi i scenariusze jej rozwoju. Litewski przywódca zwrócił uwagę na dzisiejszą, symboliczną datę.

– Wyznacza ona początek agresji ZSRR na Polskę. Nigdy nie zapomnimy szkód wyrządzonych przez reżim radziecki państwom Europy Wschodniej. Naszą misją jest zapewnienie, aby historia II wojny światowej nie została sfałszowana – powiedzial Nauseda.

Rozmowy dotyczyły też porządku obrad zbliżającego się szczytu Rady Europy oraz m.in. planów związanych ze zmianą klimatu i wdrażania pakietu mobilności.

Po spotkaniu w litewskim Pałacu Prezydenckim premier Morawiecki udał się na wileńską Rossę. Tam z premierem Sauliusem Skvernelisem złożył kwiaty przy pomniku polskich i litewskich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

Wieniec złożony został również przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Później premier udał się do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, gdzie rozpoczęła się sesja plenarna pod przewodnictwem szefów rządów Polski i Litwy. Delegacje rządowe rozmawiają m.in. o bezpieczeństwie i współpracy w regionie oraz relacjach transatlantyckich.

Podpisana zostanie także deklaracja o partnerstwie strategicznym i w sprawie Białorusi. Premierowi Morawieckiemu towarzyszą na Litwie wicepremierzy: Piotr Gliński, Jacek Sasin i Jadwiga Emilewicz a także ministrowie edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i zdrowia.

Po południu premier weźmie udział w uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności kanału TVP Wilno. Zostanie też podpisany list intencyjny w sprawie rozbudowy wileńskiego Domu Kultury Polskiej.

źródło:
Zobacz więcej