RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Część posłów klubu PiS przeciw ustawie prozwierzęcej. Fogiel: Ubolewam

Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS (fot. Shutterstock/Georgy Golovin)
Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS (fot. Shutterstock/Georgy Golovin)

Ubolewam, że niektórzy posłowie klubu PiS głosowali za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do głosowania posłów Solidarnej Polski.

Projekt zmian ws. hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego skierowany do dalszych prac

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który zakłada zakaz hodowli zwierząt na...

zobacz więcej

Fogiel był pytany w PR1, czy w całej Zjednoczonej Prawicy jest poparcie dla projektu ustawy o ochronie zwierząt, bo w środowym głosowaniu posłowie Solidarnej Polski głosowali za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

– Ubolewam, że niektórzy posłowie tworzący klub sejmowy Prawa i Sprawiedliwości, głosowali za jej odrzuceniem – mówił. – Mam nadzieję, że mimo wszyscy empatia wobec zwierząt weźmie górę nad jej ostateczną wersją – dodał wicerzecznik PiS.

Zapytany, czy w przypadku tego projektu powinna zostać zarządzona w klubie dyscyplina, odpowiedział, że będą to decyzje władz klubu PiS.

– Dyscyplina ma swoje plusy i minusy – zauważył. – Jeżeli ktoś np. chciałby poprzeć tę ustawę, ale ma jakieś drobne wątpliwości, być może dyscyplina pomogłaby mu je rozstrzygnąć – zaznaczył.

– Chciałbym, żeby wszystkich 460 posłów zagłosowało za tym projektem, bo jest on w jakiejś mierze miarą naszego podejścia do innych, nie tylko do zwierząt – mówił Fogiel.

Klub PiS podzielony w sprawie ustawy o ochronie zwierząt [WIDEO]

Politycy PiS podzieleni w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, która wprowadzi m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. – Zagłosuję za ustawą z...

zobacz więcej

Zaznaczył, że nie łączyłby głosowania Solidarnej Polski ws. ochrony zwierząt z trwającymi rozmowami koalicyjnymi w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS, m.in. ci związani z Solidarną Polską, w tym lider tej partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister środowiska Michał Woś, wiceministrowie sprawiedliwości Michał Wójcik i Sebastian Kaleta, a także Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Zbigniew Cymański, Norbert Kaczmarczyk i Jacek Ozdoba.

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

W czwartek rano po całonocnych obradach komisja rolnictwa zakończyła pracę nad projektem ustawy. Będą one kontynuowane na sali plenarnej.

źródło:

Zobacz więcej