RAPORT

Wojna na Ukrainie

Część posłów klubu PiS przeciw ustawie prozwierzęcej. Fogiel: Ubolewam

Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS (fot. Shutterstock/Georgy Golovin)
Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS (fot. Shutterstock/Georgy Golovin)

Ubolewam, że niektórzy posłowie klubu PiS głosowali za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt – ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do głosowania posłów Solidarnej Polski.

Projekt zmian ws. hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego skierowany do dalszych prac

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który zakłada zakaz hodowli zwierząt na...

zobacz więcej

Fogiel był pytany w PR1, czy w całej Zjednoczonej Prawicy jest poparcie dla projektu ustawy o ochronie zwierząt, bo w środowym głosowaniu posłowie Solidarnej Polski głosowali za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

– Ubolewam, że niektórzy posłowie tworzący klub sejmowy Prawa i Sprawiedliwości, głosowali za jej odrzuceniem – mówił. – Mam nadzieję, że mimo wszyscy empatia wobec zwierząt weźmie górę nad jej ostateczną wersją – dodał wicerzecznik PiS.

Zapytany, czy w przypadku tego projektu powinna zostać zarządzona w klubie dyscyplina, odpowiedział, że będą to decyzje władz klubu PiS.

– Dyscyplina ma swoje plusy i minusy – zauważył. – Jeżeli ktoś np. chciałby poprzeć tę ustawę, ale ma jakieś drobne wątpliwości, być może dyscyplina pomogłaby mu je rozstrzygnąć – zaznaczył.

– Chciałbym, żeby wszystkich 460 posłów zagłosowało za tym projektem, bo jest on w jakiejś mierze miarą naszego podejścia do innych, nie tylko do zwierząt – mówił Fogiel.

Klub PiS podzielony w sprawie ustawy o ochronie zwierząt [WIDEO]

Politycy PiS podzieleni w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, która wprowadzi m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. – Zagłosuję za ustawą z...

zobacz więcej

Zaznaczył, że nie łączyłby głosowania Solidarnej Polski ws. ochrony zwierząt z trwającymi rozmowami koalicyjnymi w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS, m.in. ci związani z Solidarną Polską, w tym lider tej partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister środowiska Michał Woś, wiceministrowie sprawiedliwości Michał Wójcik i Sebastian Kaleta, a także Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Zbigniew Cymański, Norbert Kaczmarczyk i Jacek Ozdoba.

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

W czwartek rano po całonocnych obradach komisja rolnictwa zakończyła pracę nad projektem ustawy. Będą one kontynuowane na sali plenarnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej