RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Trump obiecuje 100 mln dawek szczepionki

Prezydent USA Donald Trump (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL)

Prezydent Donald Trump oświadczył, że przed końcem tego roku może być gotowych do rozdysponowania co najmniej 100 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Wcześniej dyrektor Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oceniał, że może to nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku lub nawet później.

Wkrótce testy szczepionki w aerozolu przeciwko COVID-19

W Wielkiej Brytanii rozpoczną się wkrótce badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 stosowanej nie dożylnie, ale w postaci wziewnej, czyli...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Jak tylko FDA (Federalna Administracja ds. Leków) zaaprobuje szczepionkę, będziemy mogli rozdysponować przed końcem roku w Stanach Zjednoczonych 100 mln dawek, a jeszcze wcześniej ich dużą ilość – powiedział Trump na briefingu prasowym.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy prezydent ocenił, że dyrektor federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Robert Redfield pomylił się.

– To była błędna informacja. Sądzę, że prawdopodobnie nie zrozumiał pytania – ocenił Trump. Dodał, że popiera ponadpartyjną inicjatywę demokratycznych i republikańskich kongresmenów uchwalenia ustawy o krajowym planie walki z koronawirusem.

Wypowiadając się przed komisją senacką, Refield wyraził pogląd, ze szczepionka może być powszechnie dostępna „w końcu drugiego kwartału, lub w trzecim kwartale 2021 r.”.

Według Redfielda szczepionka może być gotowa już w listopadzie, lub grudniu a ograniczona ilość dawek może trafić do osób najbardziej narażonych osób. – Jednak aby wystarczająca liczba z nas zyskała odporność, myślę, że potrzeba będzie od sześciu do dziewięciu miesięcy – ocenił.

Stany Zjednoczone są krajem z najwyższą liczbą zakażonych osób. Koronawirusa stwierdzono u 6,61 mln osób. Zmarło niemal 195 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej