RAPORT

Pogarda

Sally atakuje. Most przegrał z huraganem

Doszło do wielu podtopień (fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON)
Doszło do wielu podtopień (fot. PAP/EPA/DAN ANDERSON)

Najnowsze

Popularne

W wybrzeże USA uderzył w środę kolejny huragan w tym roku. Sally powoduje podtopienia, a w Pensacoli na Florydzie urwał część drogowego mostu. Na południowym wybrzeżu USA ponad pół miliona domów nie ma dostępu do prądu.

Pogoda może spłatać figla. „Przed nami tydzień z dwoma obliczami września”

Pogoda wyraźnie podzieli nadchodzący tydzień na dwie części – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Pierwsze dni będą bardzo...

zobacz więcej

Przez dwa dni przemieszczająca się wolno (około 3 km/h) Sally znajdowała się blisko południowego wybrzeża USA. Z uwagi na swoją względną statyczność huragan przyniesie „katastrofalne oraz zagrażające życiu powodzie” – ostrzegało jeszcze przed uderzeniem żywiołu w ląd amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Huraganowi towarzyszył wiatr wiejący z prędkością 160 km/h.

W wielu miejscach w Alabamie i na Florydzie Sally towarzyszyły obfite opady deszczu, które powodowały podtopienia. Centrum miasta Pensacola na Florydzie w większości zostało zalane; niektóre ulice przypominają potoki, a woda zakrywa niemal w całości samochody osobowe.

Gwałtowne powiewy wiatru zniszczyły również most drogowy. Na plaży w Orange Beach w Alabamie żywioł zmiótł część mola.

Na południu USA ponad 500 tys. lokali nie ma dostępu do elektryczności, w tym ponad 200 tys. w Alabamie – czyli około jednej dziesiątej odbiorców prądu w tym stanie.

Wraz ze słabnięciem wiatru front przyspieszał i obecnie już jako burza tropikalna przemieszcza się na północ z prędkością około 8 km/h.

Sally to już 18. sztorm, jaki uformował się w tym roku na Atlantyku, i ósmy o sile huraganu lub burzy tropikalnej, który w tym roku uderzył w USA. Jak zauważają meteorolodzy, pod względem liczby sztormów na Atlantyku 2020 r. jest rekordowy.

Pod koniec sierpnia w pogranicze Luizjany i Teksasu uderzył huragan Laura, który osiągnął czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Na skutek żywiołu w Luizjanie śmierć poniosło sześć osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej