RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 na 10 Amerykanów poniżej 40. roku życia nigdy nie słyszał o Holokauście

Młodsze pokolenia są w dużej mierze nieświadome rozmiarów tragedii (fot. Richard Blanshard/Getty Images)

Organizacja non-profit Claims Conference opublikowała „niepokojące” wyniki sondażu przeprowadzonego w środę na 1000 młodych Amerykanów, z którego wynika, że 63 procent respondentów nie wiedziało, że podczas Holokaustu zginęło 6 milionów Żydów.

Pamięć o ofiarach Holocaustu. Rozpoczęła się akcja #WeRemember

Światowy Kongres Żydów rozpoczął akcję #WeRemember, której celem jest przypomnienie o zbrodni Holocaustu oraz zwalczanie wszelkich form i przejawów...

zobacz więcej

Niecałe sto lat temu podczas Holokaustu zginęło 6 milionów Żydów, ale nowe badanie przeprowadzone wśród millenialsów pokazuje, że młodsze pokolenia są w dużej mierze nieświadome rozmiarów tragedii.

Brak wiedzy o Holokauście wykazany w badaniu został uznany przez jego autorów jako „szokujący” i „zasmucający”. – Wyniki są zarówno szokujące, jak i smutne, i podkreślają, dlaczego musimy działać, teraz gdy ocaleni z Holokaustu wciąż są z nami, by móc głosić swoje świadectwo – powiedział Gideon Taylor, przewodniczący Conference on Jewish Material Claims Against Germany, komentując wynik opublikowanych badań.

Dwanaście procent respondentów stwierdziło, że albo „zdecydowanie” nigdy nie słyszało o Holokauście, albo nie sądziło, że kiedykolwiek o nim słyszało.

Wraz z kontynuacją pytań ankietowych pojawił się także pozorny brak wiedzy: 48 procent respondentów nie potrafiło wymienić co najmniej jednego z ponad 40 000 europejskich obozów koncentracyjnych, obozów zagłady lub gett.

Ambasador RFN: Odpowiedzialność zawsze będzie po naszej stronie

Ambasador RFN w Polsce, Rolf Nikel, skierował z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz specjalne...

zobacz więcej

Ponadto 60 proc. ankietowanych nie wiedziało, że podczas Holokaustu zginęło 6 milionów Żydów.

90 proc. respondentów stwierdziło, że wierzy, iż Holokaust miał miejsce. 7 proc. nie było pewnych, a 3 procent zaprzeczyło, że zagłada w ogóle miała miejsce. Jeszcze bardziej zdumiewające wyniki wykazało badanie wśród mieszkańców Stanu Nowy Jork, jedynie 34 proc. z nich przyznało, że wierzy w Holokaust.

Łącznie 34 proc. respondentów uważa, że Holokaust w ogóle się nie wydarzył, ale liczba Żydów, którzy zginęli, była znacznie przesadzona lub uważają, że Holokaust jest mitem i nie wydarzył się lub jest niepewny.

Dane do badania zebrano z 1000 wywiadów przeprowadzonych w 50 stanach i 200 wywiadów w każdym stanie z losowo wybranymi młodymi dorosłymi w wieku od 18 do 39 lat.

Pomimo ewidentnego braku wiedzy, większość respondentów stwierdziła, że uważa, że edukacja o Holokauście powinna być obowiązkowa w szkołach.

źródło:
Zobacz więcej