RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden. Wydanie specjalne

Posłowie debatują nad projektem ws. ochrony zwierząt. „Wielka chwila w historii Polski”

– Ustawa o ochronie zwierząt to wielka chwila w historii Polski – podkreślił w Sejmie poseł PiS Marek Suski. Zapowiedział też przygotowanie poprawki dotyczącej uboju rytualnego, „która pozwoli zrekompensować straty w branży”. Posła PiS skrytykowali politycy PSL i Konfederacji. – Teraz mówimy: zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie produkcji drobiu, wołowiny, jagnięciny ze względu na zakaz uboju rytualnego, a za chwilę zakaz hodowli zwierząt w systemie fermowym, trzody chlewnej, bydła mlecznego – mówił Marek Sawicki. – Ten projekt dobije polskie hodowle w momencie, kiedy znalazły się w kryzysie – dodawał Krzysztof Bosak.

Zakaz hodowli na futra, trzymania na łańcuchu. Co myślą wyborcy Dudy, co Trzaskowskiego?

Większość Polaków chce wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych i zakazu trzymania psów na łańcuchu – tak wynika z sondażu pracowni Social...

zobacz więcej

Sejm w środę debatuje nad projektami zmian w ustawach autorstwa posłów PiS i KO o ochronie zwierząt. Suski poinformował, że klub PiS popiera projekt o ochronie zwierząt. – W pracach w komisjach z pewnością pochylimy się nad poprawkami proponowanymi przez posłankę KO Katarzynę Piekarską – oświadczył.

Zdaniem Suskiego „ta ustawa to wielka chwila w historii Polski”. – Nasz kraj od wielu lat zmienia się, niestety czasem za wolno, ale zmienia się w dobrą stronę – mówił.

– W wymiarze humanitarnym człowiek, który kocha zwierzęta, kocha ludzi. (...) Państwa, które szanują zwierzęta, szanują ludzi, bo miłość jest kierowana do wszystkich gatunków – mówił. – Hodowla zwierząt jest dla zabawy. Czym jest futro w dzisiejszych czasach? Dzisiaj są takie ubrania, które nie muszą być z futer zwierzęcych. To jest ten dzień, w którym Polska idzie w kierunku państwa humanitarnego i przestrzega międzynarodowych zasad, bo w Unii Europejskiej przestrzega się tych zasad – podkreślił poseł PiS.

Jak zaznaczył, „miłość do zwierząt nie jest lewicowa ani prawicowa”. – Każda miłość pochodzi od Boga, także do zwierząt – podkreślił Suski.

– Jeśli chodzi o ubój rytualny, myślę, że na tym posiedzeniu Sejmu spróbujemy zaproponować poprawkę, która pozwoli, aby zrekompensować ludziom straty w branży – zapowiedział Suski.

Głos zabrał też poseł PiS Grzegorz Puda, sprawozdawca projektu. Poseł zwrócił uwagę, że według danych GUS w Polsce funkcjonuje 438 ferm futrzarskich, a od 2012 r. ich liczba systematycznie spada. – Wpływy podatkowe z CIT i VAT mają wartości ujemne. Przy CIT to nieco ponad minus 44 tysiące, jednak przy podatku VAT to aż 27 mln 103 tys. na minusie. Tak naprawdę państwo polskie ponosi tu konkretne straty – mówił poseł.

Odnosząc się do rynku pracy w przemyśle futrzarskim uzasadniał, że według danych ZUS ta branża zatrudnia 846 osób. Liczby te dobitnie pokazują, że mamy do czynienia z branżą schyłkową – ocenił.

Marek Sawicki z Koalicji Polskiej skrytykował projekt ustawy o ochronie zwierząt, nad którym pracują posłowie. Przedstawiając stanowisko swojego klubu, polityk mówił, że jeśli chodzi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych, to należy szukać w tej sprawie porozumienia.

Protest przeciwko ustawie prozwierzęcej. Na wiecu Agrounia, futrzarze i Bosak

Protestujący przeciwko projektowi dotyczącemu zmian w ustawie o ochronie zwierząt zebrali się pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na ul....

zobacz więcej

– Rzeczywiście, jest tendencja na świecie, trzeba to zhumanizować, trzeba z tego zrezygnować. Ale zrezygnować w sposób cywilizaowany. Nie można z chwili na chwilę przedsiębiorcom, który jeszcze pół roku temu inwestowali, powiedzieć: Za rok mamy was w głębokim poważaniu. Proszę bardzo, 10-letni okres przejściowy na wygaszenie produkcji albo 10 lat odszkodowania za utracone korzyści – mówił.

Jak stwierdził, „również ci, którzy bardzo kochają kotki i pieski, i trzymają je czasami w nienajlepszych warunkach, też są czesto przekonani, że przecież ta karma mięsna pochodzi ze sklepu, a nie z uboju i cierpienia innych zwierząt”.

– Teraz mówimy: zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie produkcji drobiu, wołowiny, jagnięciny ze względu na zakaz uboju rytualnego, a za chwilę zakaz hodowli zwierząt w systemie fermowym, trzody chlewnej, bydła mlecznego. Chcę wyraźnie podkreślić, że polscy rolnicy są na granicy wyczerpania ich cierpliwości – dodawał, stwierdzając, że protest rolników „to jest protest przeciwko likwidacji kolejnej galęzi produkcji”.

– Dziś mamy erę humanizacji hodowli zwierząt i ja jestem w pełni za tym, ale jestem przeciwny animalizacji człowieczeństwa – dodał.

Sawicki jednocześnie wyraził obawy o ograniczenie produkcji w ramach uboju rytualnego. Podkreślił, że obecnie jest to duży przemysł. Zapowiedział, że klub Koalicji Polskiej będzie przeciw projektowi ustawy w obecnej formule.

Budka: KO złoży poprawki do projektu ustawy o ochronie zwierząt futerkowych

Jesteśmy za zakazem hodowli zwierząt na futra, ale będziemy w Sejmie składać poprawki do projektu ustawy PiS, by zabezpieczyć ludzi przed utratą...

zobacz więcej

Do sprawy ustosunkował się też Krzysztof Bosak z Konfederacji.

– Zgłaszam wniosek w imieniu koła Konfederacja o odrzucenie tego gniota szkodliwego, antypolskiego, antywolnościowego, antyrolniczego, antyhodowlanego w pierwszym czytaniu – powiedział.

– Ten projekt dobije polskie hodowle w momencie, kiedy znalazły się w kryzysie. Cała branża jest w szoku. Dopiero w największych polskich firmach powstają sztaby kryzysowe, które próbują dotrzeć do Kancelarii Premiera, do PiS-u, do rządu, do posłów, którzy mają opinię rozsądnych i takich, z którymi da się rozmawiać. Opamiętajcie się – dodał.

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Projekt KO zakłada, oprócz zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).

źródło:
Zobacz więcej