RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dożywocie nawet dla 18-latków. Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada surowsze wyroki

Najważniejszą z proponowanych zmian jest konieczność odbycia przez sprawców poważnych przestępstw (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Brytyjski rząd przedstawił w środę plan reformy sądownictwa karnego w Anglii i Walii. Przewiduje on m.in., że sprawcy poważnych przestępstw będą musieli odbyć minimum dwie trzecie zasądzonej kary, a w przypadku terroryzmu na dożywocie będzie można skazać już 18-latków.

Doroczne orędzie o stanie UE. Grozi tzw. „twardy brexit”

Brexit, imigracja, polityka zagraniczna znalazły się wśród tematów, do których podczas dorocznego orędzia o stanie Unii Europejskiej odniosła się...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił minister sprawiedliwości Robert Buckland, wprowadzenie zmian oznacza koniec skomplikowanych i dezorientujących praw, a w konsekwencji przyczyni się do zwiększenia zaufania do systemu sądowniczego.

Najważniejszą z proponowanych zmian jest konieczność odbycia przez sprawców poważnych przestępstw – takich jak zabójstwo, ciężkie uszkodzenie ciała, gwałt i inne przestępstwa seksualne – minimum dwóch trzecich zasądzonej kary. Obecnie mogą się oni ubiegać o przedterminowe zwolnienie już po odsiedzeniu połowy wyroku. Ponadto zwiększone zostaną możliwości wstrzymania automatycznego przedterminowego zwolnienia przestępców, jeśli nadal stanowią oni zagrożenie terrorystyczne lub byliby niebezpieczni dla społeczeństwa.

Obniżony ma zostać wiek – z 21 do 18 lat – w którym sprawcę ataku terrorystycznego z wieloma ofiarami śmiertelnymi można skazać na bezwzględne dożywocie, bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Wprowadzona ma być kara bezwzględnego dożywocia dla dorosłych powyżej 21. roku życia, którzy z premedytacją zamordują dziecko poniżej 16 lat. Proponowane jest także wprowadzenie dolnego progu kary w wypadku trzeciego przyłapania na włamaniu lub drugiego przyłapania na posiadaniu noża. Ograniczona ma zostać możliwość zastosowania minimalnego wymiaru kary pozbawienia wolności dla osób powyżej 18. roku życia, które popełniły morderstwo przed osiągnięciem pełnoletności.

Szefowa KE: Wdrożenie zapisów ws. granicy irlandzkiej to warunek partnerstwa

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że rząd brytyjski wdroży zapisy umowy o wyjściu z UE dotyczące granicy...

zobacz więcej

Zaproponowano także zwiększenie nadzoru, przy pomocy nadajników GPS, nad włamywaczami czy sprawcami rozboju po ich wypuszczeniu z więzienia.

Choć większość proponowanych kroków oznacza zaostrzenie kar, przewidziane są również zmiany w rejestrze karnym mające skrócić czas, w którym przestępcy muszą zgłaszać pracodawcom przestępstwa popełnione w przeszłości. Celem tego kroku jest pomoc w ich reintegracji w społeczeństwie. Wyroki dozoru policyjnego będą „zapominane” po 12 miesiącach bez popełnienia kolejnego przestępstwa, wyroków do czterech lat nie trzeba będzie ujawniać po kolejnych czterech latach bez recydywy, zaś wyroków skazujących na więcej niż cztery lata - po zakończeniu kolejnego siedmioletniego okresu bez przestępstwa. Buckland zapowiedział też większą pomoc dla sprawców przestępstw mających problemy ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniami. < br>
Zapowiedź reformy sądownictwa karnego została przedstawiona w czasie, gdy prawnicy ostrzegają, że ze względu na spowodowane epidemią koronawirusa opóźnienia w sądach koronnych setki tysięcy ludzi być może będą musiały czekać na proces do 2022 roku. Od rozpoczęcia blokady w marcu liczba zaległych spraw w sądach koronnych wzrosła o 6 tys. do 43 tys.

źródło:

Zobacz więcej