RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś poprosiła Rosję o nowe rodzaje uzbrojenia

Rosjanie zgadzają się, że należy zintensyfikować dwustronne przedsięwzięcia wojskowe (fot. PAP/EPA/KREMLIN HANDOUT)

Białoruś zwróciła się do Rosji w sprawie nowych rodzajów uzbrojenia – powiedział w środę prezydent Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Zdaniem Szojgu należy zintensyfikować dwustronne przedsięwzięcia wojskowe.

Łukaszenka do Putina o protestach: Z uśmiechem na to patrzę, mogą sobie chodzić

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi, że z uśmiechem patrzy na to, że na Białorusi odbywają się...

zobacz więcej

– Poprosiłem prezydenta Rosji o niektóre typy broni. Powiedziałem, że kiedy pan przyjedzie, zobaczymy, co i gdzie należy wzmocnić w ramach państwa związkowego – powiedział Łukaszenka podczas spotkania z rosyjskim ministrem. Cytuje go agencja BiełTA.

– W tym roku zaplanowanych było ok. 130 wspólnych przedsięwzięć – manewrów, spotkań, narad, zarówno w formacie dwustronnym, jak i międzynarodowym – mówił Szojgu.

– Niestety, program ten wypełniony został zaledwie w 30 proc. Do końca roku trzeba osiągnąć choćby 70 proc. W tym celu należy zintensyfikować działania i przeprowadzić drugi etap manewrów, które obecnie trwają. W październiku odbędą się kolejne manewry – dodał.

Od poniedziałku na poligonie Brzeski na zachodzie Białorusi przy granicy z Polską odbywają się manewry wojskowe Słowiańskie Braterstwo. Biorą w nich udział Białoruś i Rosja, z udziału w ostatniej chwili wycofała się Serbia. Ćwiczenia potrwają do 25 września. Ich aktywna faza zaplanowana jest – według wcześniejszych zapowiedzi – na 21-23 września.

– Cieszymy się z tych manewrów – powiedział Łukaszenka. – Dobrze, że się odbywają, przy czym – są udane. Należy pomyśleć o drugim etapie tych manewrów i innych manewrach, przygotować plan, nie oglądając się na boki i na to, co kto mówi – dodał białoruski lider.

Alaksandr Łukaszenka jedzie do Władimira Putina

Prezydent Białorusi będzie w poniedziałek w Rosji. Podczas wizyty w Soczi Aleksander Łukaszenka spotka się z Władimirem Putinem. W ostatnich...

zobacz więcej

– Jeśli ktoś uważa, że Białoruś stała się słabsza, że nie damy rady, że Rosja odejdzie na bok, to są to refleksje dla głupków. Jesteśmy w stanie utrzymać się nie tylko na Białorusi, ale i wzdłuż naszych granic. Możecie polegać na nas w kontekście obrony naszej wspólnej ojczyzny – od Brześcia do Władywostoku – podkreślił Łukaszenka.

– Ostatnie wydarzenia jeszcze bardziej skłaniają nas ku sobie, byśmy trzymali się razem i by w żadnym razie nie udało się wbić klina pomiędzy nas – mówił.

Kierowana przez Szojgu delegacja rosyjska przebywa na Białorusi z wizytą roboczą. Tematem spotkań jest dwustronna współpraca wojskowa. Agencja BiełTA poinformowała, że rosyjski minister obrony odbył w Mińsku spotkanie z generałem Wiktarem Chreninem, swym białoruskim odpowiednikiem.

Jednym z tematów były trwające manewry Słowiańskie Braterstwo i gotowość do przeprowadzenia pod koniec września ich drugiego etapu.

źródło:

Zobacz więcej