RAPORT

Wojna na Ukrainie

O. Rydzyk z zakazem wizyt w parafiach w Kanadzie. Kuriozalny powód

O. Rydzyk otrzymał zakaz odwiedzania parafii w Albercie i Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
O. Rydzyk otrzymał zakaz odwiedzania parafii w Albercie i Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Twórca Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk otrzymał zakaz odwiedzania parafii w Albercie i Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie. Jako powód podano rzekome upowszechnianie przez rozgłośnię o. Rydzyka „treści antysemickich i homofobicznych”. Sytuacja jest skutkiem m.in. namów ze strony żydowskiej organizacji międzynarodowej B'nai B'rith oraz mającego polskie korzenie kanadyjskiego polityka Thomasa Lukaszuka. Informację podaje polonijny portal gazetagazeta.com.

Tysiące ataków na chrześcijańskie miejsca kultu w Europie. Znamy bilans roku 2019

W zeszłym roku w zachodniej Europie doszło do niemal 3 tysięcy ataków na kościoły i miejsca kultu chrześcijańskiego. Papieskie Dzieło Pomoc...

zobacz więcej

„Ojciec Tadeusz Rydzyk, szef kontrowersyjnej rozgłośni Radio Maryja w Polsce, otrzymał zakaz odwiedzania archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafii. Zakaz wynika z wieloletniego rozpowszechniania przez jego stację treści antysemickich i homofobicznych” – napisano na stronie żydowskiej organizacji B'nai B'rith, na którą się powołuje gazeta.

Po rozmowach z przedstawicielami organizacji, archidiecezja miała wydać odmowę o. Rydzykowi „pozwolenia na przyjazd do tej archidiecezji, gdyby nadarzyła się taka możliwość”. Potwierdzono też wówczas, że inni biskupi Alberty i Terytoriów Północno-Zachodnich również „nie pozwolą mu na przyjazd do ich diecezji”.

Jak podaje gazeta, istotną rolę w doprowadzeniu do sytuacji odegrał mający polskie pochodzenie wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk. Określił on na Twitterze o. Rydzyka mianem „antysemity i homofoba”. Wystosował też w tej sprawie list do biskupa Calgary Williama McGrattana.

Pod koniec ub. roku Lukaszuk wysłał do papieża Franciszka petycję, której celem było „ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”. Zarzucono tam redemptoryście „używanie katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy”, co ma być „przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej