RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W FIFA liczą straty. „COVID-19 kosztował futbol 14 miliardów dolarów”

Zdecydowana większość meczów odbywa się bez udziału publiczności (fot. Shutterstock/KAZLOVA IRYNA)

Do końca 2020 roku futbol na całym świecie straci 14 miliardów dolarów, czyli około jednej trzeciej swojej wartości. Tak wynika z wyliczeń Ollego Rehna, który stoi na czele komitetu FIFA powołanego do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Piłkarz HSV rzucił się na kibica. Przegrał i stracił panowanie nad sobą [WIDEO]

Piłkarz HSV Hamburg po przegranym 1:4 meczu Pucharu Niemiec z Dynamem Drezno wparował na trybuny i… chciał się bić z jednym z kibiców. Teraz...

zobacz więcej

Jak podkreślił Rehn, FIFA wraz z ekspertami finansowymi i ekonomistami oszacowała globalną wartość rynku piłkarskiego na ok. 40–45 mld dolarów.

Tłumaczył, że 14-miliardowa strata zakłada, że piłka nożna powoli wraca do życia po praktycznie trzech miesiącach całkowitego zamrożenia normalności, ale do chwili całkowitego ustąpienia pandemii, to „całkiem inna gra niż wcześniej”.

– Piłka nożna bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Rozmaite kłopoty pojawiły się na różnych poziomach, a wiele klubów boryka się z poważnymi trudnościami – wskazał Rehn, były komisarz Unii Europejskiej, a obecnie prezes Banku Finlandii, który dodał, że mocno niepokoi go sytuacja np. akademii kształcących najmłodszych adeptów futbolu i klubów amatorskich.

Rehn ocenił, że mocno ucierpiała piłka nożna w Ameryce Południowej, ale tylko nieco mniej w Afryce i Azji.

– Pojawiło się niebezpieczeństwo, że dobra praca, nakłady, wszelkie wysiłki, jakie poniesiono w celu rozwoju futbolu w Azji i Afryce, mogą zostać zrujnowane. Musimy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić – dodał.

FIFA przeznaczyła już półtora miliarda dolarów na pomoc w walce ze skutkami pandemii, a Rehn nadmienił, że o dotacje z tego tytułu ubiegało się do tej pory 150 z 211 federacji członkowskich.

Podsumowując fiński ekspert zaznaczył, że kluczowe, nie tylko dla futbolu, jest szybkie opracowanie skutecznej szczepionki na COVID-19. – Do tego momentu nie możemy wykluczyć negatywnego rozwoju sytuacji, co mogłoby stanowić kolejny potężny cios dla futbolu – przyznał Rehn.

źródło:
Zobacz więcej