RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden

Agresywne orki atakują i uszkadzają statki. Kilku marynarzy z obrażeniami

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić jednoznacznie, dlaczego orki atakują statki (fot. Shutterstock/Tory Kallman)

Od dwóch miesięcy u południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii nasilają się ataki orek na żaglowce i małe statki. Doszło do poważnych uszkodzeń jednostek pływających, a kilku marynarzy i żeglarzy odniosło obrażenia – poinformował dziennik „La Vanguardia”.

Gigantyczny wieloryb i mały kuter. Potęga natury uwieczniona na nagraniu [WIDEO]

Gigantyczny humbak, wieloryb, który może osiągać do 17 metrów długości i 45 ton masy ciała, wynurzył się z wód Zatoki Monterey u wybrzeży...

zobacz więcej

Orki za jeden z celów obrały sobie m.in. sportowy jacht żaglowy „Mirfak”, należący do hiszpańskiej marynarki wojennej. W sieci krąży wiele zarejestrowanych przez załogi filmików wideo, na których widać, jak „dobrze zorganizowane” orki atakują kadłuby jachtów i uszkadzają stery.

Do ostatniego incydentu doszło w ub. piątek, kiedy żaglowiec „Beautiful Dreamer” z 3-osobową załogą został staranowany przez orki tuż po wypłynięciu z portu Ferrol w Galicii. Orki co najmniej 15 razy uderzyły w kadłub z taką siłą, że statek stracił kontrolę. Załoga wezwała na pomoc służby ratunkowe, a żaglowiec musiał zostać odholowany do portu.

Także w ub. piątek w okolicy Vigo (Galicia) doszło do dwóch innych incydentów z udziałem agresywnych orek.

Wcześniej, pod koniec sierpnia, ratownicze służby morskie odnotowały wezwanie o pomoc z francuskiego statku, którego załoga zgłosiła, że została zaatakowana przez orki. W tym samym dniu doszło do ataku na sportowy jacht żaglowy „Mirfak”, należący do hiszpańskiej marynarki wojennej, który płynął do Rias Bajas u wybrzeży Galicii. Załoga miała wziąć udział w słynnych regatach o puchar Księcia Asturii, jednak orki uszkodziły stery żaglowca.

Wieloryby odwiedzają tropiki w trosce o własną skórę 

Dla wielorybów wymagający przepłynięcia tysięcy kilometrów pobyt w tropikalnych wodach może być ważny z przyczyn higieniczno – kosmetycznych –...

zobacz więcej

Pod koniec lipca doszło do ataku u wybrzeży przylądku Trafalgar w południowo-zachodniej Hiszpanii. Dziewięć orek otoczyło mały statek i uderzało w niego przez godzinę, powodując obrócenie o 180 stopni. Atak był tak silny, że spowodował wyłączenie silnika i uszkodzenie urządzeń sterowniczych. Załoga poinformowała, że orki działały w sposób zgodny, agresywny i głośno porozumiewały się za pomocą gwizdów.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić jednoznacznie, dlaczego orki atakują statki. Jedni tłumaczą zjawisko stresem zwierząt morskich, zagrożonych wymarciem z powodu zmian klimatycznych, inni przypominają, że w lecie wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii zawsze pojawiają się stada orek płynących za ławicami tuńczyków i konkurujących o pożywienie.

Naukowcy przyznali jednak, że wyjątkowo agresywne zachowanie tych zwierząt nie jest typowe, gdyż orki zwykle nie stosują siły, gdy zbliżają się do statków.

– Nie wiadomo, czy te ataki przeprowadzane są przez tę samą grupę orek, czy przez różne grupy – powiedziała badająca populację ssaków morskich dr Ruth Esteban, cytowana w poniedziałek przez dziennik „La Vanguardia”.

Dowództwo hiszpańskiej marynarki wojennej ostrzegło marynarzy, aby podczas żeglowania zachowywali ostrożność i trzymali dystans wobec orek, co jest trudne, gdyż to właśnie one zbliżają się do statków i je atakują – zauważył dziennik.

źródło:

Zobacz więcej