RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewicowy Hołownia? „Jego były szef Palikot skończył na politycznym śmietniku” [WIDEO]

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia skrytykował prezydenta za to, że w pierwszą zagraniczną wizytę w II kadencji wybiera się do Watykanu.– Przypomnę panu Hołowni, jak skończył jego były szef, wcześniej wydawca konserwatywnego tygodnika „Ozon”, Janusz Palikot. Skończył na politycznym śmietniku, bo sam się zakiwał. Przestrzegam pana Hołownię, żeby się nie zakiwał, bo ci, którzy na niego zagłosowali, ponieważ oglądali Religia.tv, kanał religijny TVN-u, mogą nie zdzierżyć takiej politycznej ewolucji – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

„Będzie za nasze pieniądze realizował praktyki religijne”. Hołownia o prezydencie

– Mamy prezydenta, który w przyszłym tygodniu będzie uskuteczniał turystykę religijną za nasze pieniądze, bo znowu pojedzie do Watykanu. (...)...

zobacz więcej

Hołownia był w 2005 roku zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”. W tytuł zainwestował Janusz Palikot, późniejszy poseł Platformy Obywatelskiej i Twojego Ruchu, znanego m.in. z antyklerykalnych happeningów. Hołownia później związał się z kanałem Religia.tv. Nie był jedynym przyszłym politykiem zaangażowanym w ten projekt. Program „Moralność i etyka czasów kryzysu” współtworzył późniejszy założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru. 5 lat temu Religia.tv zakończyła nadawanie.

– Mamy prezydenta, który, jak się dowiaduję, w przyszłym tygodniu będzie uskuteczniał turystykę religijną za nasze pieniądze, bo znowu pojedzie do Watykanu, znowu pojedzie do Rzymu. To jest rzecz, która nie chce mi się zmieścić w głowie. Znowu będzie na kolanach w ramach pełnienia swoich obowiązków publicznych realizował swoje praktyki religijne – w ten sposób Hołownia skrytykował wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Watykanie.

Czy pójdzie drogą Palikota i skupi się na budowie lewicowego ugrupowania, krytykującego kościół? – Janusz Palikot, z tego, co pamiętam, nie był w nowicjacie jak Szymon Hołownia, dlatego nie do końca uważam, że to jest ta sama droga. Szymon Hołownia nie ma szans na lewicy na dłuższą metę. Nie będzie dla takich wyborców wiarygodny, biorąc pod uwagę jego całą historię życia. To, że wziął sobie posłankę, która definiuje się jako biseksualistka i chodziła z kasą fiskalną pod kościół, niedobrze wróży dla całego ruchu Szymona Hołowni. Uważam, że Szymon Hołownia powinien trochę spokojniej podchodzić do pozyskiwania posłów w Sejmie do swojego klubu. Liczę na to, że kiedyś spotkamy się z Szymonem Hołownią na tych samych listach wyborczych po to, żeby odebrać PiS-owi władzę – odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

– Janusz Palikot, dawno zapomniany polityk, ma jednak swoje wpływy i może w jakiś sposób inspiruje Szymona Hołownię do takiej działalności. Stare znajomości po latach odżywają. Ten trójkąt Hołownia – Gill-Piątek – Palikot może jeszcze wiele w polskiej polityce zepsuć i namieszać. Komentarz pana Hołowni o wizycie w Watykanie pokazuje, że możemy mieć do czynienia z wejściem w to wszystko Janusza Palikota – stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Pro-liferzy mocno o Hołowni: Promuje hasła będące zaprzeczeniem Ewangelii

Posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek znana z promocji środowisk LGBT i prawa dostępu do aborcji dołączyła do ruchu Szymona Hołowni. – Poparcie dla...

zobacz więcej

W ostatnim sondażu Kantar Lewica miała 4 proc. poparcia, co oznacza, że nie przekroczyłaby progu wyborczego. Za to ruch Polska 2050 Hołowni miał 11 proc. Czy Lewica obawia się, że showman TVN może zająć jej miejsce w przyszłym Sejmie? – Musi jakoś zwracać na siebie uwagę, ale mam takie wrażenie, że z każdym dniem ta uwaga będzie coraz mniejsza. Szymon Hołownia zaczął nowy sezon polityczny od standardowych gierek, czyli podkradania posłów. To są bardzo brutalne, nieeleganckie akcje. Raz będzie się trochę umilał do elektoratu lewicowego, raz do prawicowego, raz do centrowego. To działanie na zasadzie: „Jestem Szymon Hołownia, ale tak naprawdę nie wiem do końca o co mi chodzi. Głosujcie na mnie, bo jestem fajny, a ci z polskiego parlamentu są niefajni” – argumentował poseł Lewicy Tomasz Trela.

– Przez lata uchodził jako taki laicki, katolicki redaktor. Tak się kreował w mediach. Teraz okazuje się, że pierwszy polityk, który do niego dołączył, to pani skrajnie antyklerykalna. Myślę, że ruch Hołowni będzie takim lewicowym odłamem Platformy Obywatelskiej – mówił poseł Koalicji Polskiej – PSL – Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

– Wydawało się, że jest człowiek związany mocno z Kościołem. Ja takich znamion nigdy nie widziałem. Zwłaszcza jak twierdził, że każdy człowiek po śmierci będzie sądzony przez sąd złożony z karpi, które jemy na Wigilię. Tylko grał, a teraz kalkulacja polityczna wskazuje na to, że trzeba pójść na lewicę i to będzie ciekawe zderzenie lewicy, która składa się z trzech komponentów: starych postkomunistów z SLD, młodych trockistów z Partii Razem, wesołej gromadki Roberta Biedronia, która nie wiem czy jest jeszcze jakoś sformalizowana kontra Szymon Hołownia – powiedział poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej