RAPORT

Wojna na Ukrainie

Barbados chce usunąć Elżbietę II z funkcji głowy państwa i stać się republiką

Jak informuje BBC, Pałac Buckingham skomentował, że ta decyzja należy do władz i obywateli Barbadosu (fot. Anwar Hussein/Getty Images)
Jak informuje BBC, Pałac Buckingham skomentował, że ta decyzja należy do władz i obywateli Barbadosu (fot. Anwar Hussein/Getty Images)

Rząd Barbadosu chce usunąć brytyjską królową Elżbietę II z funkcji głowy tego państwa i stać się republiką – poinformowała agencja Reutera. Ma to nastąpić przed obchodzoną w listopadzie 2021 r. 55. rocznicą uzyskania przez ten kraj niepodległości.

Tytuł szlachecki dla 100-letniego Toma Moore’a

Królowa Elżbieta II uroczyście nadała w piątek tytuł szlachecki kapitanowi Tomowi Moore'owi, 100-letniemu weteranowi wojennemu, który zebrał dla...

zobacz więcej

– Nadszedł czas, by pozostawić naszą kolonialną przeszłość w całości za nami – oświadczyła gubernator generalna Barbadosu Sandra Mason przemawiając w imieniu premier Mii Mottley.

– Mieszkańcy Barbadosu chcą głowy państwa pochodzącej z tego kraju. (...) Dlatego Barbados uczyni kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką, zanim będziemy świętować naszą 55. rocznicę niepodległości – uzupełniła Mason.

Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 r., ale tak jak niektóre inne byłe części brytyjskiego imperium kolonialnego, poprzez osobę monarchini pozostał w formalnych związkach z byłą metropolią – przypomina Reuters.

Jak informuje BBC, Pałac Buckingham skomentował, że ta decyzja należy do władz i obywateli Barbadosu. Źródła stacji uzupełniły, że ten krok władz Barbadosu nie jest niespodziewany i wcześniej był wielokrotnie publicznie omawiany.

Barbados nie będzie pierwszą byłą brytyjską kolonią na Karaibach, która stanie się republiką. Wcześniej uczyniła to Gujana w 1970 r., Trynidad i Tobago w 1976 r. i Dominika w 1978 r. – wylicza BBC.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej