RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden

Doroczne orędzie o stanie UE. Grozi tzw. „twardy brexit”

Brexit, imigracja, polityka zagraniczna znalazły się wśród tematów, do których podczas dorocznego orędzia o stanie Unii Europejskiej odniosła się Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaznaczyła, że z każdym dniem maleją szanse na możliwość dotrzymania wynegocjowanej umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

„Wybory na Białorusi nieuczciwe, odpowiedź władz na protesty – haniebna”

Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a odpowiedź władz Białorusi na protesty była haniebna. Białorusini muszą sami decydować o...

zobacz więcej

Oznacza to, że co raz bardziej grozi nam tzw. twardy brexit. Jak ocenia korespondentka TVP w Brukseli Dominika Ćosić, byłoby to kłopotliwe zarówno dla Unii, jak i samej Wielkiej Brytanii.

Inną trudną kwestią jest polityka UE w kontekście imigracji i zabezpieczanie granic zewnętrznych. Von der Leyen wezwała kraje członkowskie do przyjmowania imigrantów.

Kolejnym tematem była ekologia. Przewodnicząca KE zwróciła uwagę na to, aby doprowadzać do gospodarki niskoemisyjnej. Zapowiedziała zwiększenie celu redukcji emisji do 2030 r. z 40 do co najmniej 55 proc. w odniesieniu do poziomu z 1990 r.

Ważne miejsce zabrała problematyka polityki zagranicznej, w tym Białorusi i otrucie Aleksieja Nawalnego w Rosji. Von der Leyen zauważyła, że sankcje nałożone m.in. na Białoruś powinny być podejmowane na zasadzie większości kwalifikowanej, a nie, jak do tej pory – jednomyślnie. Wskazała, że przedstawi propozycję w tej sprawie, wzorując się na amerykańskiej „ustawie Magnitskiego”.

Von der Leyen odpowiadała też tym, którzy są za zbliżeniem relacji z Rosją. Jak zauważyła, próba otrucia przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego nie jest pojedynczym wydarzeniem.

– Obserwowaliśmy modele działania w Gruzji, Ukrainie czy w Syrii. Ten model działania się nie zmieni i nie zmieni go żaden gazociąg – wskazała.

źródło:
Zobacz więcej