RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uchodźcy w komorach gazowych i zdjęcia Hitlera. Skandal w niemieckiej policji

Część podejrzanych policjantów może zostać usunięta ze służby (fot. Shutterstock/Animaflora PicsStock)

29 funkcjonariuszy policji na zachodzie Niemiec zostało zawieszonych za udostępnianie zdjęć Adolfa Hitlera i grafik przedstawiających uchodźców w komorach gazowych. To kolejny głośny skandal na tym tle, który wybuchł w Niemczech. Zarzuca się im także publikowanie ekstremistycznych, nazistowskich treści w internecie, naruszających niemiecką konstytucję – podaje Agencja Reutera.

Austriacy mają pomysł na dom Hitlera. Miliony euro na przebudowę

Władze Austrii przedstawiły plan architektoniczny przekształcenia domu, w którym urodził się Adolf Hitler, w komisariat policji. Zmiana ma na celu...

zobacz więcej

Sprawa tym bardziej bulwersuje opinię publiczną za Odrą, że niemieckiej policji wielokrotnie zarzucano zbyt małe starania w wykrywaniu w jej szeregach potencjalnych radykałów.

Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul zapowiedział śledztwo w sprawie podejrzanych funkcjonariuszy. Jak zaznaczył, „to hańba” dla policji tego kraju związkowego, położonego w zachodniej części Niemiec.

Niektórzy z funkcjonariuszy usłyszeli zarzuty rozpowszechniania nazistowskiej propagandy i szerzenia mowy nienawiści, co może skutkować nawet wydaleniem z szeregów policji. Inni są oskarżani o niezgłoszenie łamania prawa przez swoich kolegów.

– Jestem zbulwersowany i zawstydzony – powiedział szef policji w Essen, gdzie pracowała większość podejrzanych.

W ubiegłym miesiącu prokuratura informowała, że prowadzi śledztwo w sprawie emerytowanego policjanta, podejrzanego o wysyłanie wiadomości mailowych z groźbami do ważnych postaci społeczności imigrantów. Listy były podpisywane nazwą neonazistowskiego gangu mordeerców, który w latach 2000-07 zabił 10 osób, głównie imigrantów.

źródło:
Zobacz więcej