RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden

Polscy naukowcy stworzyli robota, który pomoże w walce z koronawirusem

Oto mobilny robot RobUV (fot. Facebook/Politechnika Białostocka)

Robota, który może dezynfekować duże powierzchnie, stworzyli naukowcy Politechniki Białostockiej. Maszyna wykorzystuje do zwalczania bakterii i wirusów promieniowanie UV-C; ma wejść na rynek jeszcze w tym roku.

Koronawirus a roboty: co natura zepsuła, to technologia naprawi

Większość rozważań o świecie postcovidowskim koncentruje się na tym, jak zmienią się stosunki międzyludzkie na poziomie rodziny, grup przyjaciół,...

zobacz więcej

Mobilny robot RobUV został stworzony przez zespół naukowców wydziałów mechanicznego i elektrycznego Politechniki Białostockiej, a kupiła go jedna ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej – informuje uczelnia.

Na konferencji prasowej zaprezentowano urządzenie. Robot jest mobilny, sterowany zdalnie. Składa się ze świetlówek emitujących promienie UV-C, które przeznaczone są do dekontaminacji.

– Gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o COVID-19, natychmiast w mojej głowie pojawił się pomysł, że trzeba zastosować rozwiązanie skuteczne, które będzie dobrze oddziaływało na wszelkiego rodzaju patogeny – mówił prof. Maciej Zajkowski z wydziału elektronicznego PB.

Powiedział, że pomysł z wykorzystaniem promieniowania UV nie jest nowy, ale – jak podkreślił – chodziło o stworzenie nowych możliwości, „żeby to promieniowanie mogło samodzielnie poruszać się po pomieszczeniu, a nie jak do tej pory w postaci lamp, które wiszą na ścianach”.

Naukowiec zaznaczył, że robot jest także bezpieczny dla użytkowników, bo w urządzeniu używane jest promieniowanie UV-C.

Hiszpanie dezynfekują ulice przeciwko koronawirusowi [WIDEO]

Hiszpańskie służby dezynfekują ulice Madrytu, aby zapobiec kolejnym przypadkom zachorowań na COVID-19. Pracownicy – ubrani w specjalne kombinezony...

zobacz więcej

– Nie jest ono dostępne w przyrodzie; to promieniowanie wytworzone w sposób sztuczny i jest niezwykle agresywne dla człowieka (...). Dlatego też chcieliśmy zabezpieczyć operatorów; okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie nadanie pewnej autonomii i mobilności temu rozwiązaniu – mówił Zajkowski.

Dodał, że konstrukcja została zaprojektowana wspólnie z zespołem z wydziału mechanicznego.

Robotem zainteresowała się firma ZURAD sp. z o.o., która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak mówił prezes firmy Adam Jabłoński, firma – poszukując rozwiązań dla tzw. rynku cywilnego – odwiedziła kilka miesięcy temu Politechnikę Białostocką, by zapoznać się z pomysłami uczelni, która pracowała nad robotem. – Stwierdziliśmy, że miejsce i chwila, i czas pandemii jest idealnym momentem do tego, aby ten pomysł zastosować na skalę masową – dodał Jabłoński.

Mówił, że oczywiście zastosowanie lamp UV jest znane, ale – jak podkreślił – problemem było dopracowanie tak tego urządzenia, aby mogło być produkowane na masową skalę.

źródło:
Zobacz więcej