RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nagranie z wiewiórką podbija sieć. Leśnicy wyjaśniają, dlaczego tak zareagowała [WIDEO]

Zszokowana wiewiórka, obładowana orzechami (fot. TouTube/Daniil Tyuterev)
Zszokowana wiewiórka, obładowana orzechami (fot. TouTube/Daniil Tyuterev)

Każdy, kto w czasie leśnej wędrówki spotkał wiewiórkę, żałował, że nie miał wtedy przy sobie orzeszków. Szczęściarzem okazał się mężczyzna, który uroczą mieszkankę lasu mógł poczęstować drobnym smakołykiem. Wiewiórka zjadła kilka orzechów, ale po chwili… zamarła w bezruchu, a jej nagranie podbija internet. Z pytaniami o reakcję zwierzaka zwróciliśmy się do Lasów Państwowych. Choć specjalistów od „behawioru wiewiórek” nawet i w tej instytucji jak na lekarstwo, doświadczeni leśnicy podzielili się z nami swoimi obserwacjami.

Niedźwiedź obudził śpiącego przy basenie mężczyznę [WIDEO]

Do niecodziennego zdarzenia doszło w Greenfield (USA). Mężczyzna spał na leżaku przy swoim basenie, kiedy przez otwartą bramę wszedł niedźwiedź....

zobacz więcej

Nagranie udostępnione w serwisie YouTube podbija internet. Widać na nim, jak mężczyzna podaje na dłoni garść orzechów, a wiewiórka po zjedzeniu kilku sztuk „zastyga”.

Wygląda na zaskoczoną i być może trochę zdezorientowaną. Równie zaskoczony wydaje się być także mężczyzna.

– To taktyka obronna tych zwierząt, związana z obserwowanym zagrożeniem – mówi portalowi tvp.info Rafał Zubkowicz z Lasów Państwowych. Jak przyznaje, o zdanie podpytał kilku doświadczonych leśników i każdy z nich wyraził podobną opinię.

Ekspert tłumaczy, że wiele zwierząt, szczególnie młodych i drobnych, które nie są w stanie się bronić, reaguje w ten sposób na niebezpieczeństwo. – Zastygają w bezruchu, przypadają do ziemi itp. Oczywiście bezruch pozwala też skutecznie nasłuchiwać, a ruchy ciała nie wywołują dodatkowych zakłóceń dźwięku – wyjaśnia.

Zubkowicz wskazuje, że na początku nagrania (około 19-20 sekundy) pojawia się rytmiczny głos, który może być spowodowany przemknięciem w pobliżu drapieżnego ptaka.


– Wiewiórki padają ofiarą drapieżnictwa głównie ze strony większych od nich kun i ptaków drapieżnych. I właśnie pojawienie się drapieżnego ptaka jest z największym prawdopodobieństwem przyczyną niezwykłego zachowania. Niezwykłego o tyle, że drapieżnik pojawił się w obecności człowieka – mówi nasz rozmówca z Lasów Państwowych.

O „nasłuchiwaniu” drapieżników przez wiewiórki – zwraca uwagę ekspert – powstał też artykuł naukowy, w którym szerzej zbadano zachowanie tych małych ssaków w obliczu zagrożenia. Na podbijającym sieć nagraniu, po dłuższej chwili i braku reakcji rudego zwierzaka, mężczyzna szturcha wiewiórkę po łapkach i nosie. W końcu kładzie na jej „barkach” kilka orzechów, jak gdyby chciał wyposażyć wiewiórkę w niezbędne zapasy.

Na końcu zauważamy, że zwierzę znów się rusza i ochoczo zabiera się za poczęstunek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej