RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po 26 latach znaleziono w Niemczech zwłoki Polaka. Policja szuka zabójcy

Ofiarą okazał się pochodzący z Gdańska Polak (fot. polizei.rlp.de)

Niemiecka policja zidentyfikowała zwłoki mężczyzny odnalezione w 1994 r. w Idar-Oberstein. Ofiarą okazał się pochodzący z Gdańska Polak. Policja wyznaczyła nagrodę 5 tys. euro za informacje pomocne w odnalezieniu jego zabójcy.

Dziennikarz zastrzelony przed domem. Chwilę wcześniej opublikował coś na Facebooku

Filipiński dziennikarz Jobert Bercasio został zastrzelony przez nieznanych sprawców. To drugie w tym roku zabójstwo reportera na Filipinach....

zobacz więcej

Jak podała agencja dpa, śledczy z Trewiru zidentyfikowali Polaka w poniedziałek dzięki nowej technice pozwalającej na odczytanie szczątkowych odcisków palców. Wcześniej tożsamość mężczyzny zakopanego w lesie pod Idar-Oberstein w Nadrenii-Palatynacie pozostawała nieznana przez ponad dwie dekady; nie pomogło, że ofiara zabójstwa miała charakterystyczne tatuaże, m.in. wizerunek krzyża na klatce piersiowej i twarz diabła przebitą sztyletem na lewym przedramieniu.

Śledczy ustalili wcześniej, że mężczyzna, zidentyfikowany jako pochodzący z Gdańska Ryszard Gorczyca, zmarł na skutek zadanych mu obrażeń. Został zakopany w lesie w śpiworze używanym przez niemieckie wojsko oraz w niebieskich workach na śmieci. Obok niego znaleziono dwie łopaty.

Gorczyca wyjechał z Gdańska w 1989 r. i osiedlił się w Idar-Oberstein, lecz często przemieszczał się między Polską i Niemcami. Według śledczych dowody wskazują na to, że zginął między październikiem 1993 r. a kwietniem 1994 r., a jego śmierć nie nastąpiła w miejscu, gdzie został pochowany. W chwili śmierci miał 46 lat, 168 cm wzrostu i ważył 50-55 kg.

Niemiecka policja kryminalna wyznaczyła nagrodę w wysokości 5 tys. euro za podanie informacji pomocnych w śledztwie w sprawie zabójstwa Polaka. Uruchomiono też specjalny telefon zaufania (nr 0152 28854968), gdzie można anonimowo podać informacje na temat sprawy.

źródło:

Zobacz więcej