RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za dwa lata Igrzyska Europejskie w Krakowie. „Zależy nam na randze imprezy”

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk zaznaczyła, że osobom zaangażowanym w organizację III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w Krakowie i Małopolsce zależy na wysokiej randze imprezy. – Podniesie ją powiązanie z kontynentalnymi mistrzostwami – wyjaśniła.

Igrzyska Europejskie w Polsce za 3 lata. Podpisano list intencyjny

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i samorządowcy podpisali list intencyjny ws. inwestycji drogowych i kolejowych przed organizacją III...

zobacz więcej

Dmowska-Andrzejuk na konferencji prasowej w Warszawie przypomniała, że w sobotę na spotkaniu w Rzymie polskiej delegacji z władzami Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), zatwierdzony został wstępny program tej imprezy. Mają w niej znaleźć miejsce 24 dyscypliny, najwięcej w historii. Wśród nich są m.in. koszykówka 3x3, piłka ręczna plażowa, siatkówka plażowa i halowa, pływanie synchroniczne, zapasy, a także nowości: breakdance i skoki narciarskie na igelicie.

– Wszystkie te dyscypliny będą atrakcyjne – te, które będą rozgrywane w randze mistrzostw Europy, bo przyjadą najlepsi, a pozostałe będą bardzo ciekawe dla kibiców z innych względów, np. triathlon, który jest u nas bardzo popularny – dopowiedziała minister sportu.

Przyznała, że polska delegacja musiała walczyć o podnoszenie ciężarów.

– Prezes światowej federacji w tym sporcie ma niechlubną historię i to się trochę rzuciło cieniem. Ale europejska federacja ma bardzo dobre relacje i my osiągamy dobre wyniki. Po negocjacjach udało się też ustalić, że rywalizacja będzie się toczyć w randze ME, dlatego nam zależało na tej dyscyplinie – argumentowała.

Jak dodała, skreślone zostały dwie z przedstawionych propozycji - pływanie i boks. Jej zdaniem drugi ze sportów pojawić się powinien jako dyscyplina pokazowa.

Kraków i Małopolska gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) poinformowało, że Igrzyska Europejskie w 2023 roku odbędą się w naszym kraju, a ich...

zobacz więcej

Podczas konferencji zastrzeżono, że program może się jeszcze zmienić.

– Myślę, ze dużo będzie zależało od negocjacji z federacjami z poszczególnych dyscyplin. Mam nadzieję, że zostanie on w takim kształcie jak obecnie, może ewentualnie jedna lub dwie mogą się zmienić – zaznaczyła Dmowska-Andrzejuk.

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że rząd bardzo mocno włączył się w organizację kontynentalnych igrzysk, które odbędą się w Krakowie i Małopolsce.

– Traktujemy je jako wydarzenie o randze ogólnopolskiej. (...) Mogę zadeklarować, że na każdym etapie będziemy bardzo mocno zaangażowani – zapewnił.

Wyznał, że osoby związane z organizacją imprezy chcą, by była ona punktem odniesienia wszystkich innych edycji IE. – Naszą ambicją jest, by historia IE liczyła się do Krakowa i po Krakowie – zaznaczył. Decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 roku w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się pięć lat temu w Baku, a druga w ubiegłym roku w Mińsku. W tej ostatniej udział wzięło 3660 sportowców z 50 krajów, którzy rywalizowali w 23 dyscyplinach. Polska, którą reprezentowało 151 zawodników, zdobyła 14 krążków: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji medalowej.

źródło:
Zobacz więcej