RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden

Mars w rozdzielczości 8K. „Nigdy nie był oglądany z takimi szczegółami”

Jedna z kamer na pokładzie statku będzie fotografowała marsjański system w rozdzielczości 8K, a druga będzie rejestrować filmy w technologii 4 (fot. YouTube/JAXA)

Marsa będzie można zobaczyć w rozdzielczości 8K – ogłosiła Japońska Agencja Kosmiczna, planująca misję na 2024 r. Materiały będą zapisane na specjalnym nośniku i przywiezione na Ziemię razem z próbkami gruntu księżyca Marsa – Fobosa.

Imponujące obrazy z Marsa. NASA udostępniła film [WIDEO]

NASA opublikowała nowe, spektakularne zdjęcia powierzchni Marsa. Panoramiczne ujęcia zaprezentowano w formie wideo. Wykorzystane ujęcia wykonał...

zobacz więcej

Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej JAXA na 2024 r. planuje wysłanie nowej sondy na Marsa. W czasie misji Martian Moons eXploration (MMX) ma ona m.in. wylądować na większym z dwóch księżyców planety – Fobosie, pobrać z niego próbki i przywieźć na Ziemię.

Agencja ogłosiła, że na pokładzie statku będą także pracowały zaawansowane kamery, opracowane razem z firmą NHK. Jedna z nich będzie fotografowała marsjański system w rozdzielczości 8K, a druga będzie rejestrować filmy w technologii 4K. Technologia 8K oferuje rozdzielczość 7680x4320 pikseli.

„Sfilmowanie znajdującego się 300 mln km od Ziemi marsjańskiego systemu z pomocą misji MMX i nowych kamer Super Hi-Vision, JAXA i NHK będą chciały w żywy i inspirujący sposób przekazać ludziom widok nowego horyzontu, który nigdy nie był oglądany z takimi szczegółami – podaje JAXA.

Zdjęcie niebieskiego Marsa. Co się stało z Czerwoną Planetą?

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia Marsa w niecodziennej, niebieskiej barwie. Sąsiad Ziemi ze względu na swój rdzawy kolor jest...

zobacz więcej

Wykonywane w regularnych odstępach zdjęcia będą częściowo, drogą radiową, transmitowane na Ziemię. Oryginalne dane będą jednak przechowywane na specjalnym nośniku, które wróci razem z sondą.

JAXA i NHK mają długą historię dostarczania zdjęć z kosmosu. Już w 1992 r. zapewniły transmisję na żywo z wahadłowca, później – filmy high definition z księżycowego lądownika Kaguya i wideo 4K z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sonda MMX ma dostarczyć pierwszych wykonanych w technice 8K zdjęć Marsa i jego księżyców.

Wysokiej rozdzielczości materiały razem z danymi na temat lotu mają pozwolić także na stworzenie wizualizacji zachowania samego pojazdu.

źródło:
Zobacz więcej