RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wybory na Białorusi nieuczciwe, odpowiedź władz na protesty – haniebna”

Według szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, odpowiedź władz Białorusi na protesty była haniebna (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a odpowiedź władz Białorusi na protesty była haniebna. Białorusini muszą sami decydować o swojej przyszłości – powiedziała w orędziu wygłaszanym w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Von der Leyen: Sankcje dla naruszających prawa człowieka na Białorusi

Potrzebne są sankcje wobec tych ludzi, którzy naruszyli wartości demokratyczne lub naruszyli prawa człowieka na Białorusi – napisała na Twitterze...

zobacz więcej

Dodała, że w Unii Europejskiej należy przejść do głosowania większością kwalifikowaną, przynajmniej jeśli chodzi o prawa człowieka i wprowadzanie sankcji. Wskazała, że przedstawi propozycję w tej sprawie, wzorując się na amerykańskiej „ustawie Magnitskiego”.

Podkreśliła, że UE stoi u boku obywateli Białorusi, a wybory w tym kraju nie był ani wolne, ani uczciwe. Zwracając się osób będących za zbliżeniem relacji z Rosją, powiedziała, że otrucie Nawalnego to nie jest pojedyncze wydarzenie.

– Obserwowaliśmy modele działania w Gruzji, Ukrainie czy w Syrii. Ten model działania się nie zmieni i nie zmieni go żaden gazociąg – wskazała.

źródło:

Zobacz więcej