RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kierowca autonomicznego ubera z zarzutami. W chwili tragedii oglądał „The Voice” [WIDEO]

Gdy zwrócił uwagę na drogę, było już za późno (fot. YouTUbe/VentureBeat)
Gdy zwrócił uwagę na drogę, było już za późno (fot. YouTUbe/VentureBeat)

Pełniący rolę „kierowcy bezpieczeństwa” w autonomicznej taksówce firmy Uber został oskarżony o zabójstwo 49-letniej Elaine Herzberg, potrąconej przez samojezdny samochód w Arizonie (USA) w 2018 r. Oskarżony Rafael Vasquez – identyfikujący się jako kobieta o imieniu Rafaela – nie przyznaje się do winy. Jednak zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy i nagrania wideo wskazują, że w momencie tragedii oglądał na telefonie program „The Voice”.

Autonomiczna taksówka Ubera zabiła pieszego

Autonomiczny samochód, reklamowany jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych aut, śmiertelnie potrącił pieszego.

zobacz więcej

Do wypadku doszło w marcu 2018 r. w miejscowości Tempe, na skrzyżowaniu wielopasmowych ulic Mill Avenue i Curry Road. W tamtym okresie autonomiczne pojazdy często były testowane w nocy czy podczas złej pogody, żeby nauczyć auta samodzielnego poruszania się w różnych sytuacjach.

W momencie zdarzenia auto pracowało w trybie autonomicznym, choć za kierownicą pojazdu zgodnie z przepisami znajdował się kierowca. 46-letni Rafael Vasquez był jedyną osobą w testowanym aucie.

Ofiara, 49-letnia Elaine Herzberg, przechodziła przez skrzyżowanie, prowadząc rower. Kobieta szybko trafiła do szpitala, ale zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Zarzutów uniknął Uber; prokuratorzy uznali, że firma nie ponosi odpowiedzialności karnej. Był to zresztą pierwszy wypadek w historii, w którym całkowicie autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił człowieka.

Kierowca taksówki zeznał po wypadku, że nie używał telefonu komórkowego. Jednak Narodowa Rada Transportu Drogowego (NTSB) dowiodła, że Vasquez nie monitorował drogi, gdyż zajęty był oglądaniem muzycznego show na swoim telefonie, co uznano za główną przyczynę wypadku. Autonomiczny pojazd miał bowiem dezaktywowaną funkcję hamowania awaryjnego – zamiast tego polegał na interwencji siedzącego za kierownicą człowieka.


Śledczy opublikowali także raport toskykologiczny potrąconej 49-latki, z którego wynika, że pani Herzberg uzyskała pozytywny wynik testu na obecność metamfetaminy.

Archiwalne nagrania z 2018 roku:
teraz odtwarzane
Autonomiczna taksówka Ubera zabiła pieszego

Oskarżony kierowca nie przyznaje się do winy. Jego proces ma się rozpocząć w lutym 2021 r. Przed rozpoczęciem pracy jako kierowca Ubera Vasquez ponad cztery lata spędził w więzieniu skazany za dwa przestępstwa: za składanie fałszywych zeznań podczas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych i za próbę napadu z bronią – podaje Sky News, powołując się na akta sądowe.

Po śmiertelnym wypadku Uber zawiesił program autonomicznych taksówek. Wznowiono go jednak w grudniu 2019 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej