RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kaleta o wyroku WSA ws. przygotowania wyborów

WSA orzekł we wtorek, że decyzja premiera jest nieważna (fot. Shutterstock/travellifestyle)

Premier miał podstawę prawną, by działać – stwierdził wiceszef MS Sebastian Kaleta, pytany o wtorkowy wyrok WSA dotyczący wyborów korespondencyjnych. Podkreślił przy tym, że postępowanie to jest bezprzedmiotowe, ponieważ wybory prezydenckie ostatecznie odbyły się w późniejszym terminie.

Jest decyzja sądu ws. przygotowania wyborów

Kwietniowa decyzja premiera zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła...

zobacz więcej

We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że kwietniowa decyzja premiera zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju tego roku wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła prawo.

O tę kwestię pytany był w środę w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

– Jestem w stanie stwierdzić, że każdy organ administracji w Polsce, prezydent miasta, wójt, burmistrz, wydawał takie decyzje, które następnie były kwestionowane przez sąd administracyjny – powiedział polityk.

Zdaniem Kalety w dniu wydania kwestionowanej przez sąd decyzji istniała „jasna podstawa prawna pozwalająca premierowi na wydawanie poleceń w zakresie spraw, które mogą mieć związek z przeciwdziałaniem COVID-19”.

– Premier miał pełną podstawę prawną, by działać – powiedział. Podkreślił też, że w tej sprawie poczekałby na skargę kasacyjną oraz wyrok Naczelnego Sąd Administracyjnego.

Orzeczenie WSA

zobacz więcej

Jak mówił, okres od połowy kwietnia do połowy maja był okresem na tyle niespotykanym, że „mieliśmy problem jako państwo – jak przeprowadzić wybory, żeby 6 sierpnia ciągłość władzy była zachowana niezależnie od tego, kto te wybory wygra”.

Kaleta zaznaczył, że na ten moment postępowanie jest bezprzedmiotowe. "Z tego powodu, że wybory prezydenckie odbyły się w późniejszym terminie i skutki działań, które zostały podjęte wcześniej, zostały wyczerpane – powiedział.

WSA orzekł we wtorek, że decyzja premiera jest nieważna. „Przepis przewiduje dwie podstawy stwierdzenia nieważności: gdy rażąco narusza prawo i została wydana bezpodstawnie. W ocenie sądu obie te podstawy w tej sprawie zaistniały” – uznał WSA.

Decyzję szefa rządu z 16 kwietnia zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar, skarżąc decyzję Mateusza Morawieckiego wskazywał, że polecała ona Poczcie Polskiej „realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym”.

Jak dodał, na tej podstawie Poczta wystąpiła do władz samorządowych o przekazanie jej spisów wyborców. Wybory w trybie korespondencyjnym miały się odbyć 10 maja.

źródło:
Zobacz więcej