RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Większość parlamentarzystów przekonana, że projekt ws. ochrony zwierząt jest potrzebny

W Sejmie planowane jest pierwsze czytanie projekt PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (fot. Shutterstock/Lynsey Grosfield)

W przekonaniu absolutnej większości parlamentarzystów projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt jest potrzebny; wprowadza standardy obecne w wielu krajach Europy, które powinny funkcjonować już w Polsce – powiedział szef Kancelarii Prezes Rady Ministrów Michał Dworczyk.

HSI chwali prezesa PiS za akcję #StopFurChallenge

– Niezmiernie się cieszymy, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rzucił wyzwanie polskiej opinii publicznej i politykom ponad...

zobacz więcej

W ten sposób odpowiedział na pytanie o list, który według Onetu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski skierował do polityków PiS; ostrzega w nim przed poważnymi konsekwencjami politycznymi przyjęcia zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Według portalu Ardanowski napisał, że ustawa trwale zrazi do PiS elektorat wiejski.

Dworczyk pytany w PR1 powiedział, że nie zna treści listu, a jedynie doniesienia medialne.

– Sprawą zasadniczą jest to, że po pierwsze w naszym przekonaniu, w przekonaniu absolutnej większości parlamentarzystów – i jestem pewny, że głosowanie to potwierdzi – jest to ustawa potrzebna, która wprowadza standardy obecne w bardzo wielu krajach Europy i takie, które powinny już funkcjonować w Polsce – podkreślił szef KPRM.

Według niego jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości co do tego projektu, to oczywiste jest, że można o nich dyskutować.

– Natomiast najlepszym forum do dyskusji są rozmowy wewnątrzpartyjne, a nie debata za pośrednictwem mediów – podkreślił Dworczyk.

#StopFurChallenge. Liziniewicz i Mucha wśród nominowanych przez premiera

Zakaz hodowli zwierząt na futra to kwestia naszej wrażliwości, to zwykła ludzka przyzwoitość – mówi premier Mateusz Morawiecki w zamieszczonym na...

zobacz więcej

Na pytanie, czy w sprawie głosowania nad tym projektem będzie obowiązywać dyscyplina partyjna, szef KPRM odparł, że jest to pytanie do przewodniczącego klubu.

– Myślę, że niezależnie od tego, czy dyscyplina będzie, czy nie, to ta ustawa zyska poparcie – powiedział Dworczyk.

– Liczymy na poparcie ponadpartyjne, bo sprawa nie jest polityczna, to znaczy niepolityczna w rozumieniu takim, jak dzisiaj niestety traktowana jest polityka, czyli w kategoriach bieżącego sporu. Chodzi o dobro zwierząt, o pewne standardy cywilizacyjne. Dlatego jestem przekonany, że ta ustawa zyska ponadpartyjne poparcie – dodał szef KPRM.

W środę w Sejmie planowane jest pierwsze czytanie projekt PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Przewiduje on m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, dopuszcza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, wprowadza kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, zabrania trzymania psów na łańcuchach oraz zakłada utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

źródło:

Zobacz więcej