RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Słupy” i wielkie wyłudzenia z PARP. CBA zatrzymało cztery osoby

Do tej pory w tej sprawie zatrzymano 8 osób (fot. CBA)

Agenci CBA na zlecenie prokuratury zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie wyłudzania środków unijnych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie – ustalił portal tvp.info. Według śledczych łącznie mogło dojść do wyłudzenia nawet 10 mln zł.

Grozi mu ćwierć wieku za kratami. Zatrzymanie CBA

Na stratę ponad dwóch milionów złotych naraził Skarb Państwa mężczyzna zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wystawiał fikcyjne faktury,...

zobacz więcej

Jak informuje nas CBA, zatrzymań dokonali agenci z delegatury w Gdańsku na zlecenie prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Jest to kolejny wątek śledztwa w sprawie podejrzenia wyłudzenia 10 mln zł z funduszu unijnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na inwestycję zajmującą się produkcją luksusowych jachtów przez jedną z renomowanych gdańskich firm.

Według śledczych zatrzymani to osoby powiązane ze spółkami, w których pełnili różne funkcje, a także osoby, które uczestniczyły w procederze jako tzw. słupy.

Przestępstwa trwały od co najmniej 2014 r. Polegały na „pozornym nabyciu udziałów w spółce, a także składaniu przez »słupy« poświadczających nieprawdę dokumentów, które miały istotne znaczenie dla uzyskania milionowych dotacji”.

Według Biura „w wyniku składania wniosków o dopłaty unijne, które zawierały nieprawdziwe dane, wprowadzono w błąd przedstawicieli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości co do rzeczywistego przeznaczenia tych środków, doprowadzając tym samym do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości”.

Unijna dotacja, którą próbowano wyłudzić, opiewała na ponad 38 mln zł, z tej sumy spółka otrzymała 10 mln.

Do tej pory w tej sprawie zatrzymano osiem osób.

źródło:
Zobacz więcej