RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadciśnienie tętnicze a grubość nóg: naukowcy odkryli ciekawą zależność

By móc ogłosić przełom w leczeniu nadciśnienia, naukowcy muszą przebadać większą grupę pacjentów (fot. pixabay/stevepb)
By móc ogłosić przełom w leczeniu nadciśnienia, naukowcy muszą przebadać większą grupę pacjentów (fot. pixabay/stevepb)

Amerykańscy naukowcy odkryli ciekawą zależność polegającą na tym, że osoby z grubszymi nogami mają mniejszą skłonność do nadciśnienia tętniczego.

Cukrzyca podczas ciąży może wpływać na biologiczny wiek dziecka

Cukrzyca ciążowa może przyspieszać proces biologicznego starzenia się potomstwa, a także zwiększać ryzyko otyłości i nadciśnienia – informują...

zobacz więcej

Naukowcy z Rutgers New Jersey Medical School w Newark przebadali 6 tys. dorosłych osób, aby dowiedzieć się, jaka jest zależność pomiędzy poziomem tkanki tłuszczowej w nogach a ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia.

Okazało się, że osoby, które miały wyższy procent tłuszczu na nogach, były o 61 proc. mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi. Ta prawidłowość potwierdziła się nawet, gdy grupowano pacjentów pod kątem wieku, pochodzenie etnicznego, wykształcenia, rasy, płci, palenia papierosów, spożywania alkoholu, itd.

– Chociaż z całą pewnością wiemy, że tłuszcz wokół talii jest szkodliwy dla zdrowia, nie można tego powiedzieć o tłuszczu w nogach. Jeśli masz tłuszcz wokół nóg, najprawdopodobniej nie jest to zła rzecz, a według naszych ustaleń może nawet chronić cię przed nadciśnieniem – stwierdził nadzorujący badanie Aayush Visaria podczas konferencji organizowanej przez American Heart Association.

Ale by móc ogłosić przełom w leczeniu nadciśnienia, naukowcy muszą przebadać większą grupę pacjentów.

źródło:

Zobacz więcej