RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprzedali narkotyki za ponad milion złotych i brali udział w ustawkach

Kolejnych siedmiu członków gangu Psycho Fans, usłyszało zarzuty w śledztwie śląskich „pezetów” Prokuratury Krajowej i CBŚP. Bojówkarze Ruchu Chorzów odpowiedzą za obrót narkotykami o wartości ponad miliona złotych i ustawkach. W jednej z takich potyczek, która miała miejsce przed kilku laty w Katowicach, starło się ponad 300 kiboli. W ruch poszły noże, kije bejsbolowe, maczety i trzonki od siekier.

Boss gangu Psycho Fans podejrzany o zlecenie zabójstwa prokuratora

Maciej M. ps. „Maślak”, uważany za lidera gangu Psycho Fans, usłyszał zarzuty podżegania do zabójstwa śląskiego prokuratora, który rozpracowywał...

zobacz więcej

Zatrzymania z ostatniego tygodnia można nazwać, za pewnym politykiem, „dożynaniem watahy”. Do tej pory Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do sądów 17 aktów oskarżenia przeciwko 107 osobom należących do Psycho Fans lub robiących interesy z tą grupą. Za kratami znaleźli się wszyscy najważniejsi członkowie kibolskiego gangu. Ponadto w śledztwie dotyczącym działalności PF podejrzanych jest blisko 60 osób.

– Nie oznacza to, że psychofansi, którzy mają coś na sumieniu, a do tej pory nie zostali rozliczeni mogą spać spokojnie. Wciąż badamy pewne wątki, czego efektem są ostatnie działania. A to nie koniec – mówi jeden ze śledczych.

„Farmer” z Psycho Fans zatrzymany we Francji

„Łowcy cieni” CBŚP doprowadzili do zatrzymania w Calais 32-letniego Tomasza F. ps. Farmer, członka kibolskiego gangu Psycho Fans. Mężczyzna od...

zobacz więcej

Bój na noże, młotki i maczety

Funkcjonariusze CBŚP z Katowic, wsparci przez miejscowych antyterrorystów, przeprowadzili w ubiegłym tygodniu działania na terenie Chorzowa, Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic. Zatrzymali pięć osób w wieku 23-30 lat z młodszego pokolenia bandy PF. Podczas przeszukań, policjanci znaleźli standardowe wyposażenie kiboli Ruchu Chorzów: maczety, race, kominiarki w klubowych barwach oraz ochraniacze na zęby. Pomocne dla śledczych mogą okazać się dane z zabezpieczonych komputerów i telefonów.

Kolejnych dwóch mężczyzn w wieku 33 i 40 lat, zabrali z aresztu śledczych. Cała siódemka trafiła do siedziby śląskich „pezetów”. Tam prokurator przedstawił im zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz obrotu 69 kg marihuany, 6 kg amfetaminy i 3 kg mefedronu o łącznej wartości prawie 1,1 mln zł.

Zatrzymani odpowiedzą także za udział w kibolskich ustawkach. W czasie jednej z nich, która miała miejsce w Katowicach, członkowie Psycho Fans i „zwykli” chuligani Ruchu starli się ze śmiertelnymi wrogami: bojówką GKS Katowice. W ruch poszły noże, kije bejsbolowe, trzonki od siekier, maczety i noże.

Na wniosek prokuratury sześciu podejrzanych zostało aresztowanych przez sąd na trzy miesiące. Jeden odzyskał wolność w zamian za 40 tys. zł poręczenia. Zastosowano wobec niego także dozór policji, zakazu opuszczania kraju i zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i świadkami występującymi w sprawie.

Sprzęt członków Psycho Fans (fot. CBŚP)
Sprzęt członków Psycho Fans (fot. CBŚP)

Skorumpowani lekarze pomagali gangowi kiboli torpedować procesy

Od 100 do 500 zł płacili chuligani z bojówki Ruchu Chorzów lekarzom za fałszywe zaświadczenia, dzięki którym mogli odwlekać toczące się przeciw nim...

zobacz więcej

Matki, żony i kochanki murem za uwięzionymi

Członkowie Psycho Fans, których pogrążyły wyjaśnienia m.in. osób z kierownictwa bandy, są zdesperowani. Od ubiegłego roku toczy się proces najważniejszych osób gangu, w czasie którego podsądni próbowali podważać wiarygodność dawanych kompanów, którzy poszli na współpracę z organami ścigania.

Przed kilkoma dniami doszło do niecodziennego wydarzenia. Przed policyjnymi koszarami w Katowicach, gdzie toczy się proces psychofansów, odbyła się pikieta bliskich oskarżonych. Jak wynika z relacji katowickiego dodatku Gazety Wyborczej, matki, żony i partnerki oskarżonych trzymały transparenty z napisami: „2 lata aresztu to tortury”, „Stop fałszywym pomówieniom”, „Wolne sądy”, a nawet „Sprawiedliwość – prokurator – bandyci”.

– W tej sprawie jest kilka takich osób, które w nagrodę za pomówienie naszych synów czy mężów wyszły na wolność, a potem umawiały się i uzgadniały wersję wygodną dla prokuratury – przytaczała GW słowa matki dwóch członków Psycho Fans.

W mediach pojawiły się także zarzuty, że niektórzy z aresztantów byli jedynymi żywicielami rodziny i teraz kobiety te, często mające dzieci na wychowaniu, nie mają z czego żyć. Śledczy nie chcieli nawet komentować zarzutów pod swoim adresem.

Chuligani Ruchu strzelali do byłych kompanów. Sami szybko stali się celem policji

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali czterech członków Psycho Fans, gangu chuliganów Ruchu Chorzów, którzy próbowali skrzywdzić dwóch byłych kompanów...

zobacz więcej

Krwawa banda

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa Psycho Fans działała od 2010 do 2017 r. na terenie województwa śląskiego, a w szczególności w Chorzowie, Katowicach i Mysłowicach. Zdaniem śledczych, poza „Maślakiem”, grupą kierowali: Łukasz L. ps. „Lucky” oraz Maciej S. ps. „Maciuś”.

Psycho Fansi mieli dokonać także kilku brutalnych ataków na konkurencyjne grupy pseudokibiców. Najczęściej ze „sprzętem”, czyli groźnymi narzędziami jak maczety czy metalowe pałki.

– Skutkiem brutalnego pobicia było m.in. doprowadzenie do śmierci jednego z kibiców konkurencyjnej drużyny piłkarskiej. W innym przypadku sprawcy dopuścili się pocięcia maczetami pokrzywdzonego, który na skutek tego czynu, a zwłaszcza uszkodzenia znacznych partii ciała, doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu – informowała przed kilkoma miesiącami Prokuratura Krajowa.

W listopadzie 2010 r. członkowie tej bandy postanowili dopaść kibiców Górnika Zabrze z Gliwic. W kilkudziesięciu napadli na wrogów. W czasie „akcji” jeden z kibiców Górnika stracił dłoń, odciętą maczetą.

Gang pogrążyli czterej członkowie Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę z policją i prokuraturą. W maju 2019 r. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec 53 osób. Wówczas prokurator zarzucił im popełnienie łącznie prawie 100 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstw polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży z włamaniami, rozbojów, a także zabójstwa i pobicia ze skutkiem śmiertelnym.

źródło:
Zobacz więcej