RAPORT

Pogarda

Największy krzyż na świecie wciąż stoi. Lewica znów chce go strącić

W 2019 r. z Doliny Poległych ekshumowano gen. Franco (fot. Reuters/Pool New)
W 2019 r. z Doliny Poległych ekshumowano gen. Franco (fot. Reuters/Pool New)

Najnowsze

Popularne

Lewicowy rząd Hiszpanii chce usunąć benedyktynów z Valle de los Caidos, Dolinie Poległych, mauzoleum w okolicach Madrytu, w którym spoczywają szczątki poległych podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-39). Władze chcą także „rozważyć” usunięcie górującego nad doliną, największego na świecie krzyża.

Hiszpania: Partie skrajnej lewicy i organizacje laickie żądają usunięcia religii ze szkół

Trzy reprezentowane w parlamencie partie radykalnej lewicy, Podemos, Zjednoczona Lewica i ERC, a także blisko 60 organizacji laickich i związkowych...

zobacz więcej

Dolinę Poległych zbudowano za czasów gen. Franco, by pochować w niej poległych podczas wojny domowej żołnierzy obu stron konfliktu. Po śmierci dyktatora w 1975 r. spoczęły tu jego doczesne szczątki, te jednak z polecenia socjalistycznego rządu usunięto w 2019 r.

Jednak w Valle de los Caidos nadal funkcjonuje bazylika, nad nią wznosi się widoczny z daleka krzyż wysokości ponad 150 m, a całym kompleksem opiekują się benedyktyni.

Wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo ogłosiła, że gabinet chce zlikwidować opactwo, by obiekt stał się świeckim mauzoleum. Jeśli chodzi o monumentalny krzyż, rząd według Calvo „rozważa” usunięcie go.

Zdaniem portalu libertaddigital.com kolejne działania wymierzone w obiekty świadczące o przeszłości kraju mają odwrócić uwagę od niepowodzeń rządu w walce z epidemią i konfliktów w łonie koalicji. Władze twierdzą, że chodzi im o to, by „Hiszpanie nigdy więcej nie stracili swojej wolności”.

Ram prawnych dla likwidacji opactwa w Dolinie Poległych ma dostarczyć ustawa „o pamięci demokratycznej i prawach człowieka”, której projekt rząd już przyjął. Akt zakazuje również „apologii systemu frankistowskiego”.

Komentując ten projekt prezes Fundacji Francisco Franco Juan Chicharro Ortega pytał, czy „stwierdzenie, że Franco budował mieszkania socjalne, a w chwili jego śmierci nie było bezrobocia, również jest apologią frankizmu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej