RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Watykan nalega na powrót abp. Kondrusiewicza na Białoruś

31 sierpnia abp Kondrusiewicz, będący obywatelem Białorusi, nie został wpuszczony do kraju (fot. arch.PAP/Mirosław Trembecki)

Watykan włączył się w sprawę metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza, któremu władze Białorusi nie zezwoliły na wjazd do kraju, i nalega na powrót hierarchy do diecezji – oznajmił sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Białoruś: Możliwa odpowiedź zbrojna w przypadku agresji

W przypadku agresji zbrojnej spoza granic Białorusi może zostać użyta siła na podstawie umów obowiązujących w ramach państwa związkowego Białorusi...

zobacz więcej

„Nalegamy, by biskup mógł powrócić do swojej diecezji i nadal kierować swoimi wiernymi” – oświadczył Parolin, cytowany na stronie www.vaticannews.va.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił przy tym, że Kościół zawsze powinien zachęcać do „dialogu, zgody i pokoju”.

Przypomniał, że w Mińsku był sekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Richard Gallagher, ale wyniki jego rozmów nie są jeszcze znane.

Podczas rozmów z nim przedstawiciele Białorusi ponowili zaproszenia dla papieża Franciszka do odwiedzenia tego kraju, ale plany nie zostały skonkretyzowane. „Myślę, że to jedna z wizyt, które Ojciec Święty będzie rozpatrywać” – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

31 sierpnia abp Kondrusiewicz, będący obywatelem Białorusi, nie został wpuszczony do kraju bez podania przyczyn.

Zełenski: Na Białorusi może dojść do czegoś w rodzaju Majdanu

W wywiadzie opublikowanym przez austriacki dziennik „Wiener Zeitung” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył, że w razie braku...

zobacz więcej

Władze kościelne na Białorusi zauważyły wówczas, że zakazanie wjazdu do kraju własnemu obywatelowi jest niezgodne z prawem białoruskim, a działania władz uznano za „naciski na Kościół”.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył 1 września, że Kondrusiewicz „nagle wyjechał na konsultacje do Warszawy i otrzymał tam określone zadania”. Łukaszenka oznajmił również, że metropolita „trafił na listę osób z zakazem wjazdu, wspólną dla Rosji i Białorusi”.

W poniedziałek Państwowy Komitet Graniczny w piśmie skierowanym do zwierzchnika białoruskich katolików przekazał, że jego paszport uznany został za nieważny.

źródło:

Zobacz więcej