RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 50 osadzonych w więzieniu zmarło z głodu

Według HRW niedożywienie jest powszechne w kongijskich więzieniach (fot. Spencer Platt/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ponad 50 osadzonych w więzieniu w mieście Bunia na północnym wschodzie Demokratycznej Republiki Konga zmarło w tym roku z głodu z powodu niewystarczającego dofinansowania zakładu karnego przez rząd – wynika z danych ONZ i lokalnych władz, o których we wtorek poinformował Reuters.

„Domowa aborcja” zabija również matki. Jest śledztwo brytyjskiej policji

Co najmniej dwie kobiety zmarły po zażyciu pigułek w ramach tzw. domowej aborcji, która od marca możliwa jest w Wielkiej Brytanii. Organizacje...

zobacz więcej

Według ONZ więzienia w DRK należą do najbardziej przeludnionych na świecie, a więźniowie żyją w bardzo złych warunkach i otrzymują skromne racje żywnościowe. Jak podaje organizacja, w więzieniu w Bunii przebywa pięć razy więcej osób, niż może w nim być osadzonych.

– Ta sytuacja jest naprawdę niepokojąca – powiedział burmistrz Bunii Ferdinand Fimbo, za niedożywienie więźniów obwiniając nieregularne wsparcie rządu.

Prezydent Felix Tshisekedi mówił we wrześniu swojemu gabinetowi, że osobiście dopilnuje, aby w więzieniach w całym kraju nie zabrakło żywności ani lekarstw.

Zatrzymania po pożarze w obozie dla uchodźców Moria

Grecka policja zatrzymała pięć osób w związku z pożarem, który strawił w ubiegłym tygodniu obóz dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos. Premier...

zobacz więcej

Kierujący więzieniem w Bunii Camille Zonzi, cytowany w raporcie sił pokojowych ONZ w Kongu, stwierdził jednak, że podczas spotkania w ubiegłym tygodniu rząd obiecał pokrywać wydatki więzienia tylko przez trzy miesiące.

Według organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) niedożywienie jest powszechne w kongijskich więzieniach, ponieważ porcje żywności są przydzielane na podstawie nominalnej pojemności obiektu, a nie rzeczywistej liczby osadzonych.

Thomas Fessy z HRW poinformował, że od stycznia administracje więzień w DRK muszą kupować żywność i niezbędne artykuły na kredyt.

– Tej tragedii można było zapobiec – stwierdził Fessy. – Umrze jeszcze więcej więźniów, jeśli rząd nie podejmie działań, a więzienia nie otrzymają niezbędnej pomocy – dodał.

źródło:

Zobacz więcej