RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Durs Grünbein laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Durs Grünbein jest uważany przez krytyków za pierwszego wielkiego poetę zjednoczonych Niemiec (fot. Gezett/ullstein bild via Getty Images)

Niemiecki poeta, eseista i tłumacz Durs Grünbein odebrał we wtorek Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2020. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Meghan Markle i książę Harry będą pracować dla Netfliksa

To będę jedne z najbardziej popularnych programów w ofercie Netfliksa na świecie – uważa dyrektor generalny platformy Reed Hastings. Meghan Markle...

zobacz więcej

Laureata w marcu wskazało międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska).

Durs Grübein uznany został przez krytykę za pierwszego wielkiego poetę zjednoczonych Niemiec.

„Grünbein jest jednym z najbardziej znanych i docenianych poetów języka niemieckiego, nie tylko przez wartość swojego ogromnego dorobku, ale także przez zakres zainteresowań i podejmowanych tematów. Urodzony w byłej NRD, opisuje doświadczenia szarych dni »demokracji ludowej« i szarość ulic spopielonego w czasie wojny Drezna, ale także kolorowy chaos i niejednoznaczność dzisiejszych czasów. Grünbein, pozostając blisko współczesnego życia, wchodzi w żywy kontakt ze sztuką i filozofią. Jego wiersze to dialogi z Seneką, Pascalem, Kartezjuszem. Bezustannie poddaje poetyckiej analizie egzystencję, stawiając zburzony niegdyś most łączący poezję i filozofię. W tym sensie Grünbein jest także bliski tradycji poetyckiej Zbigniewa Herberta: uniwersalna kultura wciąż stanowi dla niego punkt odniesienia” – tak uzasadniał werdykt Tomasz Różycki, tegoroczny przewodniczący jury.

„Nomadland” otrzymał Złotego Lwa na 77. festiwalu w Wenecji

„Nomadland” Chloe Zhao został uhonorowany w sobotę wieczorem Złotym Lwem na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Srebrnym Lwem –...

zobacz więcej

Sam laureat przyznał, że odkrycie polskiej poezji współczesnej, przede wszystkim Herberta, bardzo mu pomogło. Wiersze autora „Pana Cogito” były dla Grünbeina nie tylko przykładami formalnego mistrzostwa, ale także lekcją wolności umysłu i charakteru.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 8 lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety. Jej laureatami byli dotąd William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill oraz Agi Miszol.

źródło:
Zobacz więcej