RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Będzie za nasze pieniądze realizował praktyki religijne”. Hołownia o prezydencie

Szymon Hołownia zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

– Mamy prezydenta, który w przyszłym tygodniu będzie uskuteczniał turystykę religijną za nasze pieniądze, bo znowu pojedzie do Watykanu. (...) Znowu będzie na kolanach i tak naprawdę w ramach pełnienia swoich obowiązków publicznych realizował praktyki religijne – mówi Szymon Hołownia. To komentarz do wizyty, którą Andrzej Duda złoży w Watykanie i we Włoszech. Prezydent będzie rozmawiał tam o przeciwdziałaniu pandemii. Spotka się z przywódcami Włoch, ale i z papieżem Franciszkiem, co ma związek z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II.

Pro-liferzy mocno o Hołowni: Promuje hasła będące zaprzeczeniem Ewangelii

Posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek znana z promocji środowisk LGBT i prawa dostępu do aborcji dołączyła do ruchu Szymona Hołowni. – Poparcie dla...

zobacz więcej

– Mamy prezydenta, który, jak się dowiaduję, w przyszłym tygodniu będzie uskuteczniał turystykę religijną za nasze pieniądze, bo znowu pojedzie do Watykanu. To jest rzecz, która nie chce mi się zmieścić w głowie – mówi Hołownia.

– Znowu będzie na kolanach i tak naprawdę w ramach pełnienia swoich obowiązków publicznych realizował swoje praktyki religijne po raz kolejny, bo nie wiem co miałaby wnieść w tej chwili w funkcjonowanie państwa wizyta w Watykanie – dodał.

Słowa te padły w odniesieniu do zagranicznej wizyty prezydenta, która odbędzie się w dniach 23-25 września. Jak sie okazuje, taki a nie inny cel podróży ma swoje przyczyny.

Andrzej Duda już w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach prezydenckich chciałby złożyć we Włoszech – w Rzymie i w Watykanie. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że wizyta w Watykanie, a także we Włoszech, była początkowo planowana na maj, jednak w związku z epidemią koronawirusa w Europie wówczas do niej nie doszło.

– Wybierając Rzym na cel pierwszego zagranicznego spotkania poza granicami kraju, prezydent chce podkreślić solidarność Polski i Polaków z narodem włoskim, tak mocno doświadczonym przez pandemię koronawirusa. Wszyscy w Polsce z wielkim przejęciem i smutkiem śledzili rozwój pandemii COVID-19 we Włoszech, mając nadzieję jak najszybszego zatrzymanie i pokonanie choroby – zaznaczył minister.

Jak dodał, obecna wizyta prezydenta w Włoszech „stwarza okazję, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy stracili życie w następstwie rozwoju koronawirusa, a także pogratulować wytrwałości i niesłabnącego ducha narodowi włoskiemu". W trakcie pobytu na Półwyspie Apenińskim prezydent Duda spotka się z najważniejszymi politykami włoskimi: prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppem Conte oraz marszałek Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati. – Tematyka rozmów będzie dotyczyła m.in. sytuacji pandemicznej w obu krajach i Europie, mechanizmów współpracy w podobnych sytuacjach w przyszłości, a także dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz polityki bezpieczeństwa w Europie – poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

Hołownia pisze o „nazistowskich kulach”, które zabijały. Oburzenie w sieci

Nazistowskie kule nie rozróżniały, czy ktoś jest lewicowy, czy prawicowy – napisał na Twitterze w dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej były...

zobacz więcej

Prezydent spotka się też z szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczypospolitej przed jego siedzibą w związku z przyjęciem Polski w poczet członków Funduszu.

Polski przywódca weźmie również udział w odsłonięciu popiersia gen. Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie, a także odwiedzi Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty oraz weźmie udział w krótkiej uroczystości upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. Prezydent Duda spotka się również m.in. z burmistrz Cassino.

W piątek 25 września prezydent złoży wizytę w Watykanie; wizyta ma związek z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która przypada w tym roku. Jak zaznaczył Szczerski, będzie to również okazja do osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem, a także do złożenia kwiatów na grobie św. Jana Pawła II.

źródło:
Zobacz więcej