RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wydawcy – introligatorzy – złotnicy”. Wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać 70 ksiąg z dobrze zachowanymi oprawami (fot. Materiały prasowe)

Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na wystawę zatytułowaną „Wydawcy – Introligatorzy – Złotnicy”. W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego można oglądać siedemdziesiąt ksiąg z dobrze zachowanymi oprawami, wykonanymi ze skóry nałożonej na deski, tłoczonej różnymi narzędziami introligatorskimi w stylu odpowiadającym epoce ich druku.

Nie żyje wybitny dyrygent i kompozytor

W wieku 94 lat zmarł dyrygent i kompozytor Jan Krenz. Należał do generacji muzyków, która rozpoczynając swą działalność po wojnie, dała fundamenty...

zobacz więcej

– Nie bez przyczyny mówimy o czytaniu książki „od deski do deski”. To deski właśnie były powszechnie używanym materiałem do oprawiania ksiąg. Zeszyte składki papieru lub pergaminu łączono z nimi za pomocą pasków skóry albo sznurów. Deski obciągano następnie skórą, i to skóra oprawy – tłoczona złotem, srebrem i ślepo – jest przedmiotem naszych zainteresowań i badań – wyjaśnia kurator wystawy Agnieszka Perzanowska.

Od średniowiecza introligatorzy zdobili oprawy ksiąg, używając rozmaitych narzędzi: tłoków, radełek i plakiet, którymi tłoczyli w skórze elementy dekoracyjne, łączone we wzory charakterystyczne dla epoki wykonania oprawy.

Osoby, które wywarły zasadniczy wpływ na styl zdobienia opraw, to drukarze - wydawcy, a także wybitni bibliofile, zamożni, często podróżujący lub sprowadzający księgi z odległych krajów, dyktujący rzemieślnikowi styl oprawienia księgi. W mniejszym stopniu z introligatorami współdziałali złotnicy – surowce przez nich użytkowane były drogie, wykorzystywano je więc do ozdoby ksiąg wyjątkowych: liturgicznych i modlitewników.

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2021 roku.

źródło:
Zobacz więcej