RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje wybitny dyrygent i kompozytor

Jan Krenz zmarł w wieku 94 lat (fot. arch.PAP/Andrzej Rybczyński)
Jan Krenz zmarł w wieku 94 lat (fot. arch.PAP/Andrzej Rybczyński)

W wieku 94 lat zmarł dyrygent i kompozytor Jan Krenz. Należał do generacji muzyków, która rozpoczynając swą działalność po wojnie, dała fundamenty życiu muzycznemu w naszym kraju. Krenz był m.in. autorem muzyki do „Kanału” Andrzeja Wajdy, „Eroiki” i „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka.

Nie żyje Jacek Korcelli, wybitny operator filmowy

Zmarł prof. Jacek Korcelli, operator filmowy, autor zdjęć do ponad 30 filmów i seriali. Miał 86 lat. Odszedł 19 sierpnia w Domu Artystów Weteranów...

zobacz więcej

Informację o śmierci kompozytora potwierdziła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Jan Krenz urodził się 14 lipca 1926 roku. Debiutował w Filharmonii w Łodzi 6 stycznia 1946 r. W latach 1947-49 zajmował stanowisko dyrygenta Filharmonii Poznańskiej, a w latach 1949-51 – współpracował Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, gdzie współpracował z Grzegorzem Fitelbergiem, który widział w nim swojego następcę.

Lata 1953-67 to intensywna działalność na czele WOSPR, obejmująca nagrania, koncerty, liczne prawykonania dzieł polskich kompozytorów, stały udział w festiwalu Warszawska Jesień oraz wyjazdy zagraniczne, które uczyniły tę orkiestrę zespołem znanym i cenionym na świecie. W roku 1963 odbyło się triumfalne i najdłuższe w dziejach polskich orkiestr tournée WOSPR (55 koncertów) przez ówczesny Związek Radziecki, Mongolię, Chiny, Japonię aż po Australię i Nową Zelandię.

Nie żyje Gienek Loska

W wieku 45 lat zmarł muzyk Gienek Loska. Informację o jego śmierci podało mińskie Euroradio.fm, potwierdziła ją Polska Fundacja Muzyczna.

zobacz więcej

W latach 60. Krenz pełnił funkcję I dyrygenta Orkiestry Denmarks Radio w Kopenhadze, co było wynikiem sukcesów odniesionych w Skandynawii. Lata 1968-73 to współpraca z Teatrem Wielkim w Warszawie i premiery, które zapisały się w historii polskiej opery, m.in. „Otello”, „Elektra” i „Borys Godunow”.

W 1979 r. podpisał trzyletni kontrakt jako Generalmusikdirektor w Bonn. Powiększył Orchester der Beethovenhalle do 122 muzyków i wystawił m.in. trzyaktową wersję Lulu Berga i „Straszny dwór” Moniuszki z czołowymi polskimi wykonawcami. Jako kompozytor debiutował w czasie okupacji „Kwartetem smyczkowym” na prywatnym koncercie konspiracyjnym. Uprawiał twórczość kameralną, wokalną i symfoniczną. W latach 80. – po piętnastoletniej przerwie – znów powrócił do kompozycji („Missa breve”, „Musica da camera”, „Epitaphion”, „II Symfonia”, „Sinfonietta per fiati”, „III Symfonia”).

Zmarł Witold Zapała, wieloletni kierownik baletu zespołu „Mazowsze”

W wieku 85 lat odszedł Witold Zapała, choreograf, wieloletni kierownik baletu zespołu „Mazowsze” – poinformowało w czwartek MKiDN. Był autorem...

zobacz więcej

Był autorem muzyki teatralnej i filmowej (m.in. do filmów „Kanał” Andrzeja Wajdy oraz „Eroica” i „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka).

Krenz był laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1952), Nagrodę Państwową II stopnia (1955), Nagrodę Muzyczną miasta Katowic (1957), dwukrotnie Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1968 i 1996), Nagrodę Państwową I stopnia (1972), Nagrodę „Diamentowa Batuta” z okazji 70-lecia Polskiego Radia (1995), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe. W 2011 otrzymał nagrodę honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej, przyznawaną przez Instytut Muzyki i Tańca.

W 2018 otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

źródło:

Zobacz więcej