RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy naukowcy zbadają wpływ kwarantanny na mózg człowieka

Infrastruktura bazy pozwala na ciągłe monitorowanie zdrowia i zachowania badanych osób (fot. Shutterstock/HQuality)

Trwa nabór kandydatów na tzw. analogowych astronautów. Pierwsza tegoroczna misja odbędzie się w habitacie Lunares w Pile w listopadzie. Celem eksperymentów będzie określenie, jak przymusowa kwarantanna wpływa na mózg – poinformowała placówka badawcza.

Przełomowe odkrycie. Przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” koronawirusa

Amerykańscy naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine poinformowali, że odkryli przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” nowego...

zobacz więcej

W habitacie panują warunki podobne do tych, które astronauci znajdą w prawdziwej bazie na Księżycu lub Marsie. Wewnątrz prowadzone są badania z zakresu psychologii podczas załogowych lotów kosmicznych oraz testy nowoczesnych technologii, nie tylko z sektora kosmicznego.

Infrastruktura bazy pozwala na ciągłe monitorowanie zdrowia, zachowania mieszkańców oraz pełną immersję podczas izolacji. Od początku istnienia placówki przeprowadzono tam 10 misji naukowych. W okresie od listopada 2020 r. do marca 2021 r. badacze planują pięć dwutygodniowych symulacji z udziałem międzynarodowych załóg.

„Obecna sytuacja epidemiologiczna skłoniła nas do wykorzystania potencjału badawczego naszej placówki do badań nad pandemią COVID-19. Nasze nowe misje skupiać się będą na badaniu aspektów psychologicznych i neurologicznych kwarantanny, która w obecnym czasie dotyka ludzi na całym świecie. Nowa misja rozpoczyna się w listopadzie i będzie obejmowała badania struktur w mózgu i zdolność ich dostosowywania się się do warunków zamknięcia” – poinformowała Natalia Ćwilichowska z habitatu Lunares. Nabór kandydatów na tzw. analogowych astronautów trwa. Za pobyt w Lunaresie należy zapłacić.

Wirusolog: Mam dowód, że koronawirus powstał w chińskim laboratorium

Chińska wirusolog dr Li-Meng Yan oświadczyła, że koronawirus miał być stworzony przez badaczy w laboratorium w Wuhan. Zapewniła, że posiada...

zobacz więcej

„Badania izolacyjne mające na celu symulację warunków lotów na inne ciała niebieskie, w tym Marsa i Księżyc, wydawały się niezwykle oderwane od rzeczywistości jeszcze rok temu. Obecnie, wskutek pandemii, niemal każdy rozumie, jak istotne jest dogłębne zbadanie psychologii izolacji, zarówno wybranej z wolnej woli, jak i przymusowej” – komentuje naczelny lekarz załogi dr Aleksander Waśniowski. Dodaje, że dzięki przystosowaniu habitatu do prowadzenia badań nad chronobiologią, cyklami funkcjonowania małych grup ludzi, możliwe jest dostarczenie cennej wiedzy popartej eksperymentalnie, potencjalnie przydatnej dla całych społeczeństw.

„Niebagatelne tutaj znaczenie mają również eksperymenty z użyciem nowoczesnych technik obrazowania układu nerwowego, sprzężone z oceną czynnościową i aspektami psychofizycznymi ” – dodaje dr Waśniowski.

Z uwagi na charakter symulacji załogowej misji kosmicznej zazwyczaj w załodze znajdują się inżynierowie, naukowcy, lekarze, podróżnicy oraz artyści, którzy opłacając udział w symulacji realizują swoje badania i projekty. Jak informują przedstawiciele Lunares, do tegorocznych misji zgłaszają się kandydaci z całej Europy. Niektóre terminy badań są już po naborze, niektóre czekają jeszcze na kandydatów.

źródło:

Zobacz więcej