RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kto polecił Nowaka na Ukrainie? „Odpowiedź może być tylko jedna” [WIDEO]

CBA poinformowało, że zabezpieczyło ponad 4 mln zł, które miały pochodzić z przestępstw byłego ministra transportu i byłego szefa ukraińskiej agencji drogowej Sławomira Nowaka. Były przechowywane w specjalnych skrytkach. – Film sensacyjny w klimacie Chicago lat 30. czy 40. Kto polecił Sławomira Nowaka na Ukrainie? Odpowiedź może być tylko jedna. Nie polecił go obecny polski rząd, więc mógł polecić ówczesny szef rady europejskiej Donald Tusk. Ukraina zabiegała wtedy o jak najlepsze relacje z Unią – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Nowe informacje w sprawie Nowaka. Szokujące kwoty

Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie potężnej korupcji, jakiej dopuścić się miał były minister...

zobacz więcej

Poza wspomnianymi wyżej ponad 4 mln zł agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dwa mieszkania o wartości ok. 2 mln zł i luksusowy samochód marki Land Rover.

Były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w końcu lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie. Nowak twierdzi, że jest niewinny. CBA nie wyklucza, że ukrywa jeszcze inne składniki swojego majątku.

Kilka lat temu media informowały, że były minister transportu w rządzie Donalda Tuska zarabia na Ukrainie jedynie blisko 2 tys. zł miesięcznie. Czy pracę w „Ukrawtodorze” mógł mu załatwić Donald Tusk? – Ja nie znam żadnych informacji, które potwierdzałyby to, czy temu zaprzeczały. W związku z tym trudno mi to komentować – odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Jeżeli pan Nowak popełnił jakiekolwiek przestępstwo, to podlega tym samym zasadom co inni obywatele. Musimy poczekać na koniec postępowania, wyrok sądowy i wtedy ewentualnie będziemy mogli taki wyrok komentować. Ja chcę, żeby CBA, które działa wobec większości obywateli, tak samo działało wobec Prawa i Sprawiedliwości – mówił Suchoń. Zdaniem parlamentarzysty sprawa nie zaszkodzi Koalicji Obywatelskiej. – Sprawy osób prywatnych, które nawet kiedyś były powiązane z Platformą, są dzisiaj sprawami tych osób, a pan Nowak nigdy nie miał nic wspólnego z Koalicją Obywatelską – tłumaczył Suchoń.

– Wszyscy wiemy, że Sławomir Nowak to człowiek Donalda Tuska, jego kolega, przyjaciel. Niejednokrotnie to było widać i o tym mówił Donald Tusk. Nawet jak został powołany na Ukrainie do tej pracy, to Donald Tusk mu oficjalnie gratulował i cieszył się, że jego kolega jest na takim stanowisku. Sławomira Nowaka polecił Donald Tusk – argumentował poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Skrytki z pieniędzmi i potężna korupcja. PO – „nie chodziło jedynie o Nowaka”?

Być może nie chodziło jedynie o Sławomira Nowaka – komentował decyzję o aresztowaniu byłego ministra PO-PSL lider Platformy Obywatelskiej Borys...

zobacz więcej

– Ponieważ Polska jest dla wielu Ukraińców takim krajem, który na początku lat 90. był bardzo zbliżony do Ukrainy, któremu udało się przejść z sukcesem transformację, to bardzo wielu Polaków jest zapraszanych do pracy na Ukrainie. Chociażby pan Walczuk czy Leszek Balcerowicz to takie przykłady. Myślę, że podobna była droga Sławomira Nowaka. Myślę, że to politycy ukraińscy zgłosili się do Sławomira Nowaka – ocenił senator PSL Jan Filip Libicki.

Czy sprawa Nowaka zaszkodzi opozycji? Jako współautor dawnych sukcesów wyborczych PO współpracował on ze sztabami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Rafała Trzaskowskiego. Wicemarszałek Sejmu nawet poręczyła za Nowaka. – Nie stawiałbym z tego tytułu jakichś zarzutów pod adresem Rafała Trzaskowskiego czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Może nie mieli wiedzy, jakimi sprawami zajmował się Sławomir Nowak. Zwykle przestępcy – nie mówię, że Nowak jest przestępcą; dopóki nie zostanie to udowodnione jest człowiekiem niewinnym – nie ogłaszają wszem i wobec, że są przestępcami – stwierdził poseł Lewicy Andrzej Szejna.

– Działania CBA to potwierdzenie tego, że państwo działa sprawnie. Prawo musi być przestrzegane, a niestety czy stety dla pana Nowaka, on tego prawa nie przestrzegał. Dzisiaj zapewne obok Sławomira Nowaka bóle głowy mają ci, którzy go bardzo bronili. Przypomnijmy wypowiedzi panów Siemoniaka, Boniego, Sienkiewicza. Wielu polityków Platformy Obywatelskiej, którzy krótko po zatrzymaniu Sławomira N. krzyczeli, że to zemsta polityczna – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej