RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Szwedzcy muzułmanie chcą konstytucyjnego zakazu szydzenia z religii

Liczba muzułmanów Szwecji stale wzrasta z powodu masowej imigracji, rozpoczętej w latach 60. XX wieku (fot. Shutterstock/ Mikael Jansson)
Liczba muzułmanów Szwecji stale wzrasta z powodu masowej imigracji, rozpoczętej w latach 60. XX wieku (fot. Shutterstock/ Mikael Jansson)

Najnowsze

Popularne

Szwedzcy muzułmanie chcą wprowadzenia do konstytucji królestwa poprawki zakazującej szydzenia z religii. To odpowiedź na akcję palenia Koranu, prowadzoną w tym kraju przez założyciela duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia) w proteście przeciw szerzeniu się islamu i w obronie wolności słowa.

Zamieszki w Malmö po spaleniu Koranu. Lider ugrupowania z zakazem wjazdu do Szwecji

Zamieszki wybuchły w imigranckiej dzielnicy Rosengrad w szwedzkim Malmö po spaleniu w piątek Koranu przez członków duńskiej partii...

zobacz więcej

– Nie chcemy, by w Szwecji można było legalnie palić święte księgi, takie jak Koran, Biblia i pisma żydowskie. Jednocześnie powinno być zabronione szydzenie z różnych religii – oświadczył imam Hussein Farah Warsame, cytowany przez dziennik „Dagens Nyheter”.

Palenie Koranu potępili szwedzcy politycy różnych opcji, a także prymas luterańskiego Kościoła Szwecji abp Antje Jackelén.

„Palenie książek jest barbarzyńskie. Nie tylko tych, które wielu uważa za święte” – napisali w oświadczeniu zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w tym kraju, wyrażając swą solidarność z muzułmanami. Wskazali, że wzmaga to polaryzację między ludźmi i niweczy wysiłki na rzecz integracji.

Do spalenia Koranu doszło najpierw pod koniec sierpnia w Rosengård na przedmieściach Malmö, co wywołało tam zamieszki. Podobne wydarzenie miało miejsce 10 września na przedmieściu Sztokholmu – Rinkeby.

Zostało ono nagrane i umieszczone w internecie. Policja cofnęła partii wydane wcześniej pozwolenie na organizowanie publicznych imprez. W miniony piątek – według dziennika „Aftonbladet” – trzech antyislamskich aktywistów w Malmö kopało egzemplarz Koranu w miejscu publicznym.

Liczba muzułmanów Szwecji wciąż rośnie z powodu masowej imigracji, rozpoczętej w latach 60. XX wieku. W 2017 r. ośrodek badawczy Pew szacował, że stanowią oni 8,1 proc. mieszkańców tego kraju. Przyczynia się także do tego spadek dzietności wśród rodowitych Szwedów.

W sąsiedniej Norwegii, w Oslo, w sobotę odbył się antyislamski protest. Jeden z członków ugrupowania Stop Islamizacji Norwegii (SION) porwał strony Koranu i pluł na nie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej