RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czajka”. Prokuratura podaje dokładną godzinę awarii

Tysiące litrów ścieków wlewa się do Wisły (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Trwają przesłuchania w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dot. awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Śledczy ustalają, kiedy doszło do zdarzenia i jaka była procedura przekazywania informacji. Zeznania złożył m.in. mistrz obiektu, kierownik i jeden z brygadzistów, który miał dyżur w dniu awarii.

„Czajka” wciąż wyrzuca ścieki. Trzaskowski: Nie mam poczucia, że można było lepiej

Odziedziczyłem projekty infrastrukturalny najeżone błędami. Sprzątam po poprzednikach i nie mam poczucia, że można było zrobić coś lepiej....

zobacz więcej

– W ramach postępowania podejmowane są liczne czynności dowodowe, które służą wszechstronnemu wyjaśnieniu przyczyn zaistniałego zdarzenia – powiedziała prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Jednym z pytań, na które śledczy szukają odpowiedzi, jest godzina, o której doszło do awarii, a także sposób przekazywania informacji na temat tego zdarzenia. W ostatnich dniach, jak przekazała prok. Zabłocka-Konopka, przesłuchano w charakterze świadków „osoby pracujące na terenie obiektu sieci przesyłowej przy ul. Farysa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w Warszawie, w tym mistrza tego obiektu, kierownika oraz jednego z brygadzistów”.

Przesłuchania odbyły się w zeszłym tygodniu. Z treści zeznań pracowników MPWiK wynika, że do awarii doszło 29 sierpnia przed południem. Dane z systemu informatycznego nadzorującego „przebieg procesu technologicznego oczyszczania ścieków” transmitowanych rurociągiem z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka” i analizy zapisów monitoringu wskazują, że awaria nastąpiła najprawdopodobniej o godz. 10.27.

Awaria Czajki: już 3,4 mln metrów sześciennych ścieków wpadło do Wisły

Od początku awarii kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” do Wisły zrzucono 3,4 mln metrów sześciennych nieczystości –...

zobacz więcej

Informacje zarejestrowane przez komputery w MPWiK zweryfikuje jeszcze biegły z zakresu informatyki.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował o awarii 29 sierpnia na Twitterze.

„Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do Czajki. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach” – napisał o godz. 15.40 w dniu awarii.

Prok. Zabłocka-Konopka poinformowała, że na potrzeby postępowania została zabezpieczona dokumentacja z MPWiK i z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, dane z systemu informatycznego, monitoring.

– Zabezpieczone dane obejmują miejsce zdarzenia zarówno w dniu ujawnienia awarii, jak też w okresie poprzedzającym zaistniałe zdarzenie – podała rzeczniczka prokuratury. Zostały także wykonane oględziny miejsca zdarzenia z udziałem prokuratorów, funkcjonariuszy policji i biegłego z zakresu gospodarki wodnej, hydrotechniki i melioracji wodnej.

Trzaskowski sugeruje, że radzi sobie z „wyzwaniami klimatycznymi”. O kopciuchach nie wspomniał

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski sugeruje na Twitterze, że aktualnie miasto dobrze radzi sobie z wyzwaniami klimatycznymi. Czy jest tak...

zobacz więcej

– Sporządzono dokumentację fotograficzną miejsca zdarzenia, sprawdzono faktyczny stan oględzinowanego odcinka rurociągu oraz znajdującą się nad nim betonową posadzkę i tunel. Jednak z uwagi na brak możliwości dotarcia bezpośrednio do uszkodzonego rurociągu, dalsze czynności oględzin zostaną wykonane przez prokuratorów niezwłocznie po usunięciu przez MPWiK zalegających elementów uszkodzonego tunelu – przekazała prok. Zabłocka-Konopka.

Dodała, że termin kolejnych oględzin nie jest jeszcze znany.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem kontroli funkcjonowania rurociągów technologicznych, transmitujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków „Czajka” oraz zapewnienia prawidłowego działania systemu odbioru ścieków.

Postępowanie dotyczy także sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w postaci zagrożenia epidemicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody w Wiśle, do której wpuszczane są obecnie ścieki.

źródło:

Zobacz więcej