RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Cześć, tu Nawalny”. Opozycjonista pierwszy raz od tygodni... na Instagramie

W poniedziałek szpital Charlite w Berlinie poinformował, że Aleksiej Nawalny jest w stanie na krótko opuszczać łóżko (fot. Instagram)

Zdjęcie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego z berlińskiego szpitala pojawiło się na instagramowym koncie aktywisty. „Cześć, tu Nawalny (...) Wczoraj zdołałem cały dzień oddychać samodzielnie” – czytamy w opisie posta. Po pierwszy komentarz Nawalnego w mediach społecznościowych od tygodni.

Na fotografii widać Nawalnego siedzącego na łóżku szpitalnym, obok niego są jego żona i syn.

„Cześć, tu Nawalny. Tęsknię za wami. Ciągle jeszcze niemal niczego nie potrafię, ale za to wczoraj zdołałem cały dzień oddychać samodzielnie. Zupełnie sam. Bez żadnej pomocy z zewnątrz, nie używałem nawet najzwyklejszego wentyla w gardle. Bardzo mi się to spodobało. To zadziwiający proces, przez wielu niedoceniany – polecam” – głosi wpis.

Odkąd padł ofiarą próby otrucia, opozycjonista milczał w mediach społecznościowych.

W poniedziałek berliński szpital Charite, gdzie leczony jest rosyjski opozycjonista, poinformował, że Nawalny robi dalsze postępy i jest w stanie na krótko opuszczać łóżko.

Niemiecki rząd: Dwa laboratoria potwierdziły, że Nawalnego otruto nowiczokiem

Dwa kolejne laboratoria, we Francji i w Szwecji, niezależnie potwierdziły niemieckie ustalenia, że przywódca antykremlowskiej opozycji Aleksiej...

zobacz więcej

W oświadczeniu nie poinformowano o długoterminowych perspektywach opozycjonisty. Zdaniem lekarzy mimo że dotychczasowe leczenie przebiega dobrze, nie można wykluczyć długotrwałych problemów zdrowotnych wynikających z otrucia.

Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność.

Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie, gdzie został poddany szczegółowym badaniom i intensywnemu leczeniu. W zeszłym tygodniu został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej.

Z badań wynika, że próbowano go otruć za pomocą środka bojowego z grupy nowiczoków.

źródło:
Zobacz więcej