RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprawa Nowaka utopi Platformę? „On jest jej nieodłącznym dziecięciem”

Na Nowaku ciążą bardzo poważne zarzuty, może trafić za kratki na długie lata (fot. PAP/Leszek Szymański)

Ta sprawa już odbija się na wizerunku Platformy Obywatelskiej. Odcięcie Sławomira Nowaka od politycznego ciała PO byłoby dokonaniem amputacji na żywym organizmie, on jest nieodłącznym dziecięciem Platformy – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info politolog Artur Wróblewski.

Nowe informacje w sprawie Nowaka. Szokujące kwoty

Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie potężnej korupcji, jakiej dopuścić się miał były minister...

zobacz więcej

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontynuuje śledztwo przeciwko Sławomirowi Nowakowi i innym podejrzanym o przestępstwa korupcyjne i tworzenie zorganizowanej grupy przestępczej. W ramach śledztwa funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli składniki majątkowe należące do Nowaka.

Pieniądze były schowane w dwóch specjalnie przygotowanych skrytkach. Funkcjonariusze przejęli ponad 4 mln zł gotówki, w tym 536 tys. euro, 470 tys. dolarów i 30 tys. zł.

CBA podało, że zabezpieczono też inne składniki majątkowe, nabyte ze środków pochodzących z przestępstw korupcyjnych, w tym dwa mieszkania, których szacunkowa wartość wynosi ok. 2 mln zł, oraz luksusowy samochód marki Land Rover.

Nowak usłyszał zarzut kierowania od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą, czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł. Grozi mu więzienie, na proces czeka w areszcie.

Sąd ponownie zdecydował ws. aresztu dla Sławomira Nowaka

Sąd Okręgowy w Warszawie nie przychylił się do wniosku pełnomocnika byłego ministra transportu, który złożył zażalenie na jego aresztowanie....

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info politolog z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski analizuje, jak afera Nowaka może przełożyć się na polityczny wizerunek jego partii – Platformy Obywatelskiej.

Jak mówi nasz rozmówca, „wydaje się, że to może już się odbija na PO, dlatego że ta sprawa nabiera nowych wątków, pojawia się coraz więcej osób, coraz większe kwoty”.

– To, że się przekłada na wizerunek tej partii, widać w sondażach. Ta formacja stoi w miejscu, jest wciąż tylko anty-PiS-em i na tym opiera się ich wynik wyborczy – komentuje.

W jego opinii widać też w postaci „pączkowania nowych inicjatyw, które są ucieczką od wizerunku PO”.

– Ucieczka z tonącego okrętu; z tego powodu mamy Nową Solidarność Trzaskowskiego, ruch Szymona Hołowni, złożony z sympatyków PO, uciekinierów, którzy chcą przekonać, że są nowocześni. Trzeci pączek to Nowa Nadzieja Rafała Dutkiewicza, który jest związany z opozycją – ocenia Wróblewski.

Jest decyzja sądu ws. aresztu dla Nowaka

Sąd przychylił się do wniosku stołecznej prokuratury i aresztował na trzy miesiące byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Byłego polityka PO...

zobacz więcej

– Widać desperacką ucieczkę od PO, która jest nie tylko partią obciachu, ale i synonimem nieuczciwości – wskazał.

Politolog przypomniał, że w przeszłości obserwowaliśmy wiele afer polityków PO, ale rzadko trafiali oni za kratki.

– Kiedyś nie było wyroków, nikt nie szedł do więzienia, sprawy umarzano. Teraz są dowody, został złapany na gorącym uczynku i wychodzą kolejne miliony i insynuacje, które mu towarzyszyły, się materializują – dodał.

Na koniec rozmowy politolog stwierdził, że „odcięcie Nowaka od ciała PO byłoby dokonaniem amputacji na żywym organizmie. On jest nieodłącznym dziecięciem PO, tak samo jak nieodłącznym synem po jest Rafał Trzaskowski”.

– To są produkty PO, wychowankowie PO, oni są nośnikami mentalności PO. I tego typu ludzie są odpowiedzialni za być może zmierzch tej formacji – kończy ekspert.

źródło:
Zobacz więcej