RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przełomowe odkrycie. Przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” koronawirusa

Prace nad lekiem na Covid-19 prowadzi także polskia firma farmaceutyczna Biomed Lublin (fot. Shutterstock/Mongkolchon Akesin)

Amerykańscy naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine poinformowali, że odkryli przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” nowego koronawirusa. Zespół badaczy ocenia, że może być to zasadniczy przełom w poszukiwaniu lekarstwa na Covid-19.

Lubelski producent leku na Covid-19 pod ostrzałem giełdowych spekulantów

Biomed Lublin, producent polskiego leku na koronawirusa, zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Eksperci ze szkoły medycznej Uniwersytetu w Pittsburghu (Pensylwania) twierdzą, że udało im się wyizolować „najmniejszą biologiczną cząsteczkę”, która „całkowicie i specyficznie neutralizuje wirusa wywołującego Covid-19. Jest ona podobno 10-krotnie mniejsza niż pełnowymiarowe przeciwciało.

W opublikowanym w poniedziałek na łamach czasopisma „Cell” raporcie naukowcy informują, że ich odkrycie zostało wykorzystane do stworzenia leku o nazwie Ab8. Z badań wynika, że lek był „wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu” choroby u zakażonych myszy i chomików podczas testów.

Lek – twierdzą Amerykańscy badacze – nie wiąże się też z ludzkimi komórkami, co sugeruje, że nie będzie miał negatywnych skutków ubocznych.

„Ab8 ma potencjał nie tylko jako terapia na Covid-19, ale może być również stosowany do zapobiegania zakażeniom SARS-CoV-2” – powiedział współautor John Mellors, szef Wydziału Chorób Zakaźnych w Uniwersytetu w Pittsburghu.

źródło:
Zobacz więcej