RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziennikarz zastrzelony przed domem. Chwilę wcześniej opublikował coś na Facebooku

Jobert Bercasio, zastrzelony dziennikarz (fot. Facebook/Jobert Polpog Bercasio)

Filipiński dziennikarz Jobert Bercasio został zastrzelony przez nieznanych sprawców. To drugie w tym roku zabójstwo reportera na Filipinach. Zdaniem Reporterów Bez Granic (RSF) Bercasio mógł zginąć z powodu materiałów o przemyśle górniczym, które publikował. Swoimi najnowszymi ustaleniami podzielił się na Facebooku zaledwie kilka godzin przed atakiem.

„Dostawała groźby” – nowy wątek w sprawie śmierci dziennikarki. Są zarzuty dla 25-latka

25-letni mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i ucieczki z miejsca zdarzenia – przekazał rzecznik wielkopolskiej...

zobacz więcej

Bercasio zginął w poniedziałek wieczorem; został pięciokrotnie postrzelony w pobliżu swojego domu w 170-tysięcznym mieście Sorsogon na wschodzie Filipin. Według relacji świadków strzelało dwóch mężczyzn, którzy następnie uciekli motocyklem. Policja przekazała, że strzały oddano z amerykańskiego karabinu M16, i zapewniła, że stara się ustalić tożsamość napastników.

Dziennikarz pracował w przeszłości dla stacji radiowej i miejscowego portalu Bicol Today, a ostatnio założył własną telewizję internetową. W programach często poruszał temat wylesiania i działalności nielegalnych kopalni.

W ostatnim poście na Facebooku – opublikowanym zaledwie kilka godzin przed zabójstwem – pisał, że w pobliżu miejscowego kamieniołomu były ciężarówki bez wymaganych zezwoleń, które miały fałszywe tablice rejestracyjne.


„Wszystko wskazuje na to, że ludzie, którzy zastrzelili Joberta Bercasio, działali na polecenie kogoś, kogo zirytowała jego praca reporterska” – ocenił dyrektor RSF na region Azji i Pacyfiku Daniel Bastard.

Przełom ws. zabójstwa Jarosława Ziętary? Nowy świadek mówi o kaźni dziennikarza

Dziennikarz Jarosław Ziętara został porwany i przez kilka dni przetrzymywano go na posesji w Chybach. Potem przewieziono go do magazynu Elektromisu...

zobacz więcej

Organizacja wezwała do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w tej sprawie i zakończenia bezkarności sprawców przestępstw wobec pracowników filipińskich mediów.

Zabójstwa dziennikarzy zdarzają się na Filipinach niemal co roku. W tym roku to co najmniej drugi taki przypadek. W maju w środkowej części kraju zastrzelony został dziennikarz Cornelio Pepino, który zajmował się korupcją związaną z nielegalnym przemysłem wydobywczym.

W tegorocznym Światowym Rankingu Wolności Prasy, w którym RSF ocenia m.in. poziom cenzury i niezależności mediów, a także ich pluralizm i bezpieczeństwo reporterów, Filipiny znalazły się na 136. ze 180 miejsc.

źródło:

Zobacz więcej